CHIP: eSIM w Polsce realnie najwcześniej w połowie przyszłego roku

Najnowsze smartfony Google’a, które dopiero zadebiutowały, są wyposażone w technologię eSIM (skrót od embedded SIM). Polega ona na tym, że dane abonenta można zapisać bezpośrednio w urządzeniu, bez konieczności instalowania fizycznej SIM. Umożliwi też swobodną zmianę operatora bez potrzeby wymiany karty. eSIM w Pixelach 2 jest rozwiązaniem opcjonalnym, czyli telefony obsługują też zwykłe SIM-y. Kiedy zapowiadaliśmy przed środową premierą, że taka technologia może znaleźć się w google’owskich urządzeniach, w ciekawej dyskusji pod naszą informacją michal nowak zapytał:
CHIP: eSIM w Polsce realnie najwcześniej w połowie przyszłego roku

Mnie interesuje, czy w PL już za chwilę będzie można korzystać z eSIM?

Sprawdziliśmy. Operatorzy deklarują, że interesują się tą technologią i pracują nad odpowiednimi rozwiązaniami, jednak trudno im na razie obiecywać konkretne daty.

– Technologia eSIM jest przedmiotem prac specjalnego zespołu powołanego w naszej spółce. Decyzja w sprawie jej wdrożenia zostanie podjęta po analizie prac, które prowadzimy i prawdopodobnie zapadnie jeszcze w tym kwartale (październik-grudzień – red.) – zaznacza w rozmowie z CHIP-em Arkadiusz Majewski z Plusa – Należy jednak podkreślić, że wspieranie technologii eSIM przez operatora nie oznacza jednocześnie dostępności urządzeń w ofercie. Mogą one pojawić się nie wcześniej niż w połowie 2018 roku.

Karty eSIM ułatwią tworzenie internetu wszechrzeczy (fot. jeferrb)

Operatorzy czekają na upowszechnienie się tej technologii w urządzeniach. Nasz rozmówca podkreśla, że trudność stanowi dziś brak jednoznacznej specyfikacji. GSM Association, zrzeszająca operatorów telefonii komórkowej, pracuje nad ujednoliceniem standardu eSIM. W tej chwili istnieją dwie wersje: dla biznesu oraz dla klientów indywidualnych. Obie na tyle się od siebie różnią, że organizacja musi podjąć decyzję, w którym kierunku pójdzie rozwój. Ma to nastąpić do końca roku.

Czytelnik CHIP-a powątpiewa w technologię eSIM szybko dostępną u polskich operatorów. Nazir ocenia pod wspomnianym już newsem “Pixele 2 bez karty SIM”, że nie wierzy w pojawienie się eSIM w Polsce w ciągu najbliższych 3 lat:

Żaden z polskich operatorów nie jest przygotowany na wprowadzenie eSIM i przystosowanie infrastruktury na aktywowanie takich numerów. Dziś inwestują w szybki rozwój sieci w paśmie LTE 800 MHz, bo czas ucieka i trzeba zarabiać kasę, a już za rogiem czai się modernizacja sieci do 5G. Druga kwestia – nie ma parcia na szkło, bo brak na masową skalę smartfonów z taką możliwością, a Samsung czy Huawei w Polsce to potentaci jako dostawcy urządzeń z klasycznymi, fizycznymi SIM, co Kowalski akceptuje jako wygodę. Sam również należę do zwolenników SIM, bo mogę w dowolnej chwili zmienić smartfon, a nie bujać się z aktywacją ponowną numeru.

Istnieje już kilka urządzeń, które obsługują eSIM, ale, jak wspomniałem, Google nie zdecydował się od razu na ryzykowny krok całkowitej rezygnacji ze standardowych kart SIM. Ta droga jednak wydaje się nieunikniona wraz z coraz większą liczbą urządzeń, łączących się ze sobą. Rodzący się w bólach nowy standard, prędzej czy później zastąpi fizyczne karty i pozwoli budować jeszcze wygodniejsze rozwiązania. | CHIP