google pixel 2 i google pixel 2 xl

Po konferencji: Google Pixel 2 i Pixel 2 XL – wiemy wszystko

Sztuczna inteligencja, świetny aparat i opcjonalny standard e-sim.

Zacznijmy od cen. Te nie będą dla nikogo zaskoczeniem, gdyż pokrywają się w wcześniejszymi doniesieniami:

  • Pixel 2 64 GB – 650 dolarów
  • Pixel 2 128GB – 750 dolarów
  • Pixel 2 XL 64 GB – 850 dolarów
  • Pixel 2 XL 128 GB – 950 dolarów

Konferencyjne informacje o konstrukcji smartfonów i ich parametrach również nie przyniosły żadnych niespodzianek. Pixel 2 ma 5-calowy wyświetlacz AMOLED o rozdzielczości Full HD, natomiast Pixel 2 XL otrzymał 6-calowy ekran P-OLED o rozdzielczości 1440 x 2880 pikseli. Obudowa jest aluminiowa, jedynie tył aparatu obudowany jest szkłem. Oba telefony są wodoszczelne (IP67) i prócz portu USB typu C nie posiadają żadnych innych złączy. Choć Google twierdzi, że smartfony są bezramkowe to do stylistyki Samsunga Galaxy S8 sporo im brakuje.

pixel 2
Jedna z unikalnych funkcji smartfonu

Poza wyświetlaczem typu Always-On i krawędziami reagującymi na ściskanie w obydwu Pixelach pojawiła się ciekawa funkcja – rozpoznają odtwarzany w pomieszczeniu utwór muzyczny i wyświetlają informacje  o nim.

Konkurencja dla Bixby’ego

Google bardzo stawia na sztuczną inteligencję. Oprócz pełnej obsługi asystenta głosowego w urządzeniach pojawiła się funkcja Google Lens, zapowiadana już na majowej konferencji Google I/O. Najprościej ujmując jest to rozpoznawanie różnego typu obiektów np. budynków, filmów, albumów muzycznych, adresów e-mail tylko na podstawie zdjęć wykonanych aparatem. Brzmi znajomo? To w zasadzie to samo co Bixby Vision, choć dzięki olbrzymim bazom danych Google jest szansa, że w tym przypadku będzie działać szybciej i bardziej trafnie.

google pixel 2

Rozszerzona rzeczywistość ze Stranger ThingsProducent nie zapomniał o jednym z współczesnych trendów. W Pixelach 2 znajdziemy aplikację do rozszerzonej rzeczywistości, wykorzystującą m.in. postaci i obiekty ze znanych filmów, takich jak np. serial „Stranger Things”. Będziemy mogli ustawiać wirtualne obiekty w przestrzeni kadrowanej przez aparat, gdzie będą wchodzić w reakcję z otoczeniem. Takie bardziej efektowne Snapchat Lenses.

google pixel 2
Aparat może być prawdziwym hitem w Pixelach 2

Nowe smartfony Google’a mogą być największą konkurencją dla Samsunga Galaxy Note 8 i iPhone’a 8 Plus – przynajmniej pod względem jakości zdjęć. Według testu Dx0Mark Pixel 2 zdobył aż 98 punktów na 100. Nie podano jednak, czy jest to wynik testu całościowego, biorącego też pod uwagę również filmy, czy tylko same zdjęcia. Jeśli to pierwsze, to najwyraźniej mamy nowego króla mobilnej fotografii.

pixel 2
Algorytmy rozmyją tło lepiej niż optyka?

Jak zapewne zauważyliście żaden ze smartfonów nie został wyposażony w podwójny aparat. Popularny dziś efekt bokeh w fotografii portretowej jest tu osiągany wyłącznie systemowo, ale Google doprowadziło go niemal do perfekcji – tak przynajmniej wynika z zapewnień producenta. Rzeczywiście pokazowe zdjęcia robiły dobre wrażenie. Obydwa modele wyposażono w 12-megapikselowe matryce z Dual-Pixel i przysłoną f/1.8.

Wspaniale zaprezentowały się także filmy w jakości 4K z optyczną i cyfrową stabilizacją obrazu. Efekt przypominał korzystanie z profesjonalnego gimbala.

Na pokładzie obydwu smartfonów znajdziemy oczywiście Androida 8.0 Oreo. Poza miejscem na kartę SIM Pixele oferować też będą opcjonalny tryb e-SIM, jednak przypominamy, że w Polsce i tak żaden z operatorów nie obsługuje takiej funkcjonalności.

Pozostała specyfikacja urządzeń prezentuje się następująco.

Google Pixel 2 Google Pixel 2 XL
AMOLED 5″ 1080 x 1920 px P-OLED 6″, 1440 x 2880 px
4 GB RAM

Qualcomm Snapdragon 835, układ graficzny Adreno 540

64 GB / 128 GB (brak czytnika kart pamięci)
12 Mpix Dual Pixel f/1.8 / 8 Mpix f/2.4
2700 mAh 3520 mAh
stereofoniczne głośniki
skaner linii papilarnych
Wi-Fi 802.11ac, Bluetooth 5.0, LTE, NFC