Zobaczcie 360° wideo znad stolicy Korei Północnej

Fotograf Aram Pan dostał pozwolenie od północnokoreańskich władz na przelot motolotnią nad stolicą kraju. Singapurczyk wziął ze sobą kamerę i wykonał kilkunastominutowy lot nad Pjongjangiem. Miasto wydaje się puste, jakby mieszkańcy gdzieś zniknęli. Po ulicach jeździ bardzo mało samochodów, a z lotu ptaka trudno zauważyć większe grupy ludzi. Zobaczcie sami. Wideo jest wysokiej jakości, nawet 4K i zostało nagrane w 360 stopniach, a zatem za pomocą strzałek w lewym górnym rogu możecie zmieniać kierunek, w którym patrzycie.
Zobaczcie 360° wideo znad stolicy Korei Północnej

Miasto robi wrażenie swoją “postapokaliptyczną” pustką. Na rzece Taedong-gang widać kilka łodzi. Na obu brzegach piętrzą się wieżowce i fabryki. Materiał został oczywiście ocenzurowany przez północnokoreańskie władze, jednak Aram Pan twierdzi, że pozwolonu mu zachować około 90 procent ujęć, które wykonał trójwymiarową kamerą.

O tym, jak wygląda Korea Północna od środka, wiadomo mało. Bardzo trudno o oficjalne statystyki, ilu Koreańczyków obecnie mieszka w stolicy. Jednak według danych, które były ostatni raz aktualizowane 9 lat temu, miasto sukcesywnie wyludniało się. W 2008 roku w Pjongjangu mieszkało 2,5 miliona ludzi. W październiku przyszłego roku zostanie przeprowadzony kolejny spis powszechny. Wtedy też dowiemy się być może czegoś nowego o sytuacji demograficznej w Korei Północnej. | CHIP