Qualcomm: modem 5G mieszczący się w smartfonie

5G to sieć przyszłości. Coraz bliższej. Transfer danych przez sieci komórkowe na poziomie rzędu 1 gigabita na sekundę wymagają jednak zupełnie nowych urządzeń nadawczo-odbiorczych oraz odpowiednio przygotowanej infrastruktury telekomunikacyjnej po stronie operatorów. Qualcomm, amerykański potentat w branży elektronicznej zaprezentował właśnie nowy wariant modemu 5G. Prototyp tego modemu, pokazany w tym roku w lutym na targach w Barcelonie, wyglądał tak:
Qualcomm: modem 5G mieszczący się w smartfonie

Wyzwanie, z jakim przyszło się zmierzyć firmie od czasu pokazania prototypu było niełatwe – zmniejszyć urządzenie tak, by zmieściło się w telefonie. I zdążyć zrobić to przed rokiem 2019, kiedy planowany jest start kilku sieci komórkowych zapewniających łączność 5G. Wygląda na to, że Qualcomm nie tylko podołał wyzwaniu, ale zrobił to nawet przed terminem.

Dziś amerykański potentat elektroniczny z San Diego nie tylko pokazał zminiaturyzowaną wersję modemu X50, ale zaprezentował działający prototyp urządzenia wewnątrz referencyjnego smartfonu 5G. Za pomocą tego modemu możliwa jest bezprzewodowa transmisja danych z prędkością 1 Gbit/s. Oczywiście wymaga to odpowiednich usprawnień po stronie operatora. Zademonstrowany prototyp działał z testową siecią 5G.

Modem Qualcomm X50 5G
A tak prezentuje się najnowsza wersja modemu Qualcomm X50 (fot. Qualcomm).

Zanim jednak ktokolwiek będzie mógł skorzystać z modemu 5G w swoim smartfonie konieczne są dalsze usprawnienia. Przede wszystkim operatorzy telekomunikacyjni muszą przejść z aktualnie działającej infrastruktury LTE pracującej w paśmie poniżej 3 GHz, na jeszcze nowszą i szybszą, pracującą na częstotliwości 28 GHz. Wyższa częstotliwość wymaga znacznie gęstszego rozmieszczenia anten, a to z kolei oznacza konieczność postawienia kolejnych stacji nadawczo-odbiorczych. Kolejnym wyzwaniem jest odpowiednia konstrukcja anten w samych smartfonach, które byłyby zdolne do nadawania i odbioru sygnałów o tak wysokiej częstotliwości.

Qualcomm wierzy, że gdy pierwsze sieci 5G zadebiutują na rynku w 2019 roku, modem X50 masowo zdobędzie rynek urządzeń mobilnych. Oczywiście, przyszłe telefony będą również współpracować z dzisiejszymi standardami 4G/LTE, a także ze starszymi sposobami transmisji (3G). Jednak czy tak faktycznie się stanie? Ze strony Qualcomma to myślenie życzeniowe. Faktyczna obecność sieci 5G zależy głównie od operatorów, a w znacznym stopniu również od konsumentów, którzy będą musieli zmienić używany sprzęt na nowszy. Żaden z dzisiejszych smartfonów nie zadziała z siecią 5G. | CHIP.