Bajkowe nagranie z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Paolo Nespoli jest jednym z sześciu członków załogi, która pracuje w tej chwili na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Astronauta pokazał wideo, nagrane z pokładu ISS, z czasu przelotu nad Bliskim Wschodem. Widzimy światła miast m.in. Turcji, Syrii, Iraku, Arabii Saudyjskiej i Omanu. Film rozpoczyna się nad Morzem Czarnym, po drodze pojawia się Zatoka Perska, rejestracja kończy się w rejonie Morza Arabskiego. Jeśli umożliwiają to wasze komputery i łącza internetowe, ustawcie w poniższym wideo najwyższą jakość, czyli 2160p.
Bajkowe nagranie z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

https://www.facebook.com/ESAPaoloNespoli/videos/2136990472993628/

Poza migoczącymi światłami miast w filmie włoskiego astronauty widać też burze i wyładowania atmosferyczne. W końcowej części nagrania, w prawym górnym rogu, zauważyliście być może jedno z “ramion” Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
Obszar zarejestrowany w nagraniu z ISS (graf. Mapy Google / CHIP)

Paolo Nespoli uczestniczy w misji orbitalnej od 27 lipca, dotarł na Międzynarodową Stację Kosmiczną stakiem Sojuz MS-05. Ma wrócić na Ziemię za blisko miesiąc, 14 grudnia. Włoch, urodzony w 1957 roku w Mediolanie, przygotowania do kosmicznej kariery rozpoczął w 1989, jako 32-latek. W 2000 roku zdobył wszystkie niezbędne kwalifikacje, aby móc pracować na ISS. 7 lat później pierwszy raz poleciał na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Paolo Nespoli w wahadłowcu Discovery (fot. ANSA)

A to wcześniejsze nagranie opublikowane przez Włocha, przy okazji którego astronauta zachęca do dostrzeżenia w filmie ognistego meteorytu, spadajacego na Ziemię z prędkością 40 km/s.

https://www.facebook.com/ESAPaoloNespoli/videos/2144390405586968/

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna została zainstalowana na orbicie okołoziemskiej w 1998 roku, pierwsza załoga trafiła tam dwa lata później. Obecna misja jest 53, tworzą ją, poza Paolo Nespolim – Randolph Bresnik, Siergiej Riazanskij, Aleksandr Misurkin, Mark Vande Hei i Joseph Acaba. | CHIP