Bajkowe nagranie z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Uczestnik 53 ekspedycji na ISS, Włoch Paolo Nespoli, opublikował w internecie nagranie, na którym widać Ziemię z perspektywy orbity okołoziemskiej. 27-sekundowy film rejestruje obszar od Morza Czarnego do Omanu. Widok jest oszałamiający.

Paolo Nespoli jest jednym z sześciu członków załogi, która pracuje w tej chwili na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Astronauta pokazał wideo, nagrane z pokładu ISS, z czasu przelotu nad Bliskim Wschodem. Widzimy światła miast m.in. Turcji, Syrii, Iraku, Arabii Saudyjskiej i Omanu. Film rozpoczyna się nad Morzem Czarnym, po drodze pojawia się Zatoka Perska, rejestracja kończy się w rejonie Morza Arabskiego. Jeśli umożliwiają to wasze komputery i łącza internetowe, ustawcie w poniższym wideo najwyższą jakość, czyli 2160p.

Dal Mar Nero fino all'Oman passando per il Golfo Persico! #VITAmissionhttps://youtu.be/fVqKBUW_d-w

Opublikowany przez Paolo Nespoli na 12 listopada 2017

Poza migoczącymi światłami miast w filmie włoskiego astronauty widać też burze i wyładowania atmosferyczne. W końcowej części nagrania, w prawym górnym rogu, zauważyliście być może jedno z „ramion” Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
Obszar zarejestrowany w nagraniu z ISS (graf. Mapy Google / CHIP)

Paolo Nespoli uczestniczy w misji orbitalnej od 27 lipca, dotarł na Międzynarodową Stację Kosmiczną stakiem Sojuz MS-05. Ma wrócić na Ziemię za blisko miesiąc, 14 grudnia. Włoch, urodzony w 1957 roku w Mediolanie, przygotowania do kosmicznej kariery rozpoczął w 1989, jako 32-latek. W 2000 roku zdobył wszystkie niezbędne kwalifikacje, aby móc pracować na ISS. 7 lat później pierwszy raz poleciał na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Paolo Nespoli w wahadłowcu Discovery (fot. ANSA)

A to wcześniejsze nagranie opublikowane przez Włocha, przy okazji którego astronauta zachęca do dostrzeżenia w filmie ognistego meteorytu, spadajacego na Ziemię z prędkością 40 km/s.

Vediamo spesso meteore da qui ma difficilmente si riesce a filmarle… questa volta sono stato fortunato e ho catturato in video questo fireball che rientrava nell'atmosfera a circa 40 km/s! Riuscite a vederlo? #VITAmission ESA – European Space Agency Agenzia Spaziale Italiana International Space Station

Opublikowany przez Paolo Nespoli na 16 listopada 2017

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna została zainstalowana na orbicie okołoziemskiej w 1998 roku, pierwsza załoga trafiła tam dwa lata później. Obecna misja jest 53, tworzą ją, poza Paolo Nespolim – Randolph Bresnik, Siergiej Riazanskij, Aleksandr Misurkin, Mark Vande Hei i Joseph Acaba. | CHIP
0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.