W Polsce powstaje sztuczny liść na bazie grafenu

W przyrodzie rośliny wykorzystują słońce i wodę do przetwarzania dwutlenku węgla w związki organiczne. Naukowcy z Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej mają zamiar stworzyć fotokatalizator, czyli sztuczny liść, który potrafiłby absorbować z otoczenia dwutlenek węgla i przetwarzać go na metan lub metanol. Te zaś można wykorzystać jako paliwo. Choć wiele zespołów na świecie pracuje nad podobnymi rozwiązaniami, to Polacy jako pierwsi wpadli na pomysł wykorzystania grafenu.
liść
liść

Grafen jest wykorzystywany w badaniach i projektach głównie ze względu na swoje ciekawe właściwości. Przede wszystkim jest przewodnikiem elektrycznym, ma bardzo ciekawą strukturę molekularną, jest zbudowany w kształcie plastra miodu i jest bardzo cienki, to jego zaleta. Nadaje się do zabezpieczania pewnych powierzchni, do pewnym membran – tłumaczy doktor Bartłomiej Szyja z Politechniki Wrocławskiej.

grafen
Grafen jest materiałem zbudowanym z atomów węgla (fot. Digitaltrends.com)

Sztuczny liść znajduje się na razie w początkowej fazie obliczeniowej. Jeśli hipotezy naukowców się potwierdzą, prototypowy fotokatalizator z grafenu powinniśmy zobaczyć w przeciągu najbliższych 3 lat.

Projekt ma niebagatelne znaczenie ekologiczne. Poziom stężenia dwutlenku węgla w atmosferze stale rośnie. Szacuje się, że w tym roku zostanie przekroczone stężenie 410 cząstek CO2 na milion (ppm). Od wybuchu rewolucji przemysłowej 250 lat temu urosło ono blisko o połowę.

Przezroczystość i świetne przewodnictwo grafenu sprawia, że doskonale nadaje się on także do innych zastosowań np. produkcji giętkich wyświetlaczy dotykowych czy baterii. Więcej na temat tego supermateriału dowiecie się z naszego wcześniejszego artykułu. | CHIP