amazon youtube

Amazontube i Opentube – efekt konfliktu Google’a z Amazonem

Do amerykańskiego urzędu patentowego trafił wniosek o rejestrację dwóch znaków towarowych - Amazontube i Opentube. Biorąc pod uwagę ostatnie wydarzenia, związane z usunięciem aplikacji YouTube z urządzenia Echo Show, Amazon najwyraźniej rozpoczyna prace nad konkurencją dla serwisu wideo Google'a.

We wniosku, poza wymienionymi dwoma nazwami usługi, jest także krótki opis, z którego wynika, że Amazon chce zbudować coś na kształt YouTube’a:

Usługa umożliwiać będzie użytkownikowi dzielenie się treścią, filmami, zdjęciami, danymi i innymi elektronicznymi pracami.

Serwis ma zostać pogrupowany tematycznie, wymieniono działy takie jak – gry, taniec, moda i technologia. Mimo wszystko nie wydaje się, by firma Jeffa Bezosa zamierzała na poważnie gonić konkurencję spod znaku Google’a. Trudno byłoby rywalizować z YouTubem, jeśli chodzi o liczbę materiałów. Powstanie Amazontube czy też Opentube będzie raczej konsekwencją niedawnych wydarzeń dotyczących domowego asystenta Amazonu, Echo Show.

amazon youtube
Echo Show, po lewej i Echo, z prawej (fot. CNET)

Zaczęło się od tego, że Amazon usunął ze swojego urządzenia kilka kluczowych funkcji aplikacji YouTube, m.in. autoodtwarzanie filmów i subskrybowanie kanałów. Google uznało, że psuje to działanie serwisu i przerwało współpracę z Echo Show. Posiadacze asystenta nie mogą zatem korzystać teraz z YouTube’a. Najpewniej właśnie dlatego Amazon rusza z pracami nad własnym serwisem wideo, choć raczej zanim zobaczymy pierwsze efekty tych wysiłków, doczekamy się już kolejnej wersji Echo Show.

Urządzenie pojawiło się w maju, jako następca głośnika Amazon Echo. Gadżet pełni tę samą rolę co wcześniejszy asystent, ale dzięki 7-calowemu ekranowi dotykowemu potrafi wyświetlać strony i filmy oraz umożliwia prowadzenie wideorozmów. | CHIP

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.