Android 8.1 oficjalnie dostępny

Przede wszystkim, do kogo najpierw trafi najświeższa aktualizacja Androida? Do posiadaczy smartfonów z serii Pixel i Nexus. Użytkownicy tych modeli powinni już stopniowo otrzymywać powiadomienia o dostępności nowej aktualizacji. Podobnie jak w przypadku każdej aktualizacji OTA (Over The Air), cały proces nie przebiega równolegle i poszczególne telefony będą otrzymywać aktualizację stopniowo.
Android Oreo
Android Oreo

Google Pixel XL i Google Nexus 6P
Aktualizacja do Androida Oreo 8.1 najpierw trafi do posiadaczy smartfonów z serii Google Pixel i Google Nexus (fot. recombu).

Publikujemy tę informację na tyle wcześnie, że Google nie przygotowało jeszcze oficjalnej dokumentacji zmian (tzw. changelog) dla najnowszej wersji Androida, ale bazując na wydaniach z serii Developer Preview (czyli dla programistów piszących aplikacje na Androida) i beta dotychczas przez nas testowanych można spodziewać się następujących rozwiązań:

  • Neural Networks API – nowe API wspomagające działanie sieci neuronowych to potężny krok w kierunku wykorzystywania sztucznych inteligencji w aplikacjach działających na smartfonie. Aplikacje wykorzystujące NN API będą mogły korzystać z akceleracji sprzętowej, co oznacza redukcję opóźnień np. w wyniku obciążenia sieci, czy przechowywanie tzw. danych wraźliwych wyłącznie na urządzeniu.
  • Posiadacze Pixel 2 i Pixel 2 XL dysponują zaprojektowanym przez Google’a koprocesorem wspomagającym uczenie maszynowe czy przetwarzanie obrazu. Android 8.1 uwolni potencjał tego rozwiązania dla programistów, co pozwoli na tworzenie aplikacji wykorzystujących funkcje sprzętowe. Aplikacje wykorzystujące Android Camera API będą mogły wykonywać zdjęcia z HDR+.
  • Poprawienie bezpieczeństwa: m.in. bezpieczniejsze przeglądanie (blokowanie złych URL-i, czy poprawienie działania czytnika odcisków palców, za pomocą którego użytkownicy będą mogli trwale zablokować osobę, która kilkukrotnie będzie próbować odblokować urządzenie nie zarejestrowanymi odciskami.
  • Ograniczenie intensywności dźwiękowej powiadomień – aplikacje będą mogły generować nie więcej niż jeden dźwięk powiadomienia na sekundę.
  • Wskaźnik zasilania bateryjnego urządzenia sparowanego ze smartfonem via Bluetooth widoczny na panelu szybkich ustawień. Android 8.1. tym samym powiadomi nie tylko o tym ile energii zostało w samym smartfonie, ale również w sparowanym z telefonem urządzeniu.
  • Poprawki wykrytych wcześniej błędów (np. rozwiązanie problemu z odtwarzaniem dźwięku przez głośnik w Nexusach 5X)

Jak wspomniano pierwsi aktualizację otrzymają posiadacze Pixeli i Nexusów, ale w ciągu najbliższych tygodni pakiet aktualizacyjny powinien trafić do pozostałych smartfonów pracujących pod kontrolą Androida Oreo. | CHIP.