Arkusze Google’a same przeanalizują dane

Z pewnością nadchodzą ze świata bardziej ekscytujące wiadomości, ale dla osób, które na co dzień używają zaawansowanych funkcji Excela ta akurat może być bardzo istotna. Otóż dzięki SI tworzenie tabeli przestawnych będzie dużo łatwiejsze. Nowe funkcje dostępne są w arkuszu po kliknięciu przycisku “Przeglądaj” (“Explore”), który jest umieszczony w prawym dolnym rogu strony. Sztuczna inteligencja wyszuka odpowiednie dane w oparciu o pytanie, jakie jej zadamy. Kiedy zapytamy w polu “Odpowiedzi” (“Answers”) o wartość poszczególnych produktów, arkusz zaprojektuje tabelę zawierającą od razu odpowiednie formuły. Większość nowych opcji dostępna jest na razie tylko w języku angielskim.
Arkusze Google’a same przeanalizują dane

Arkusz Google przetworzy dane w odpowiedzi na zadane pytanie (fot. Google)

Nowe funkcje mogą przyspieszyć pracę. Za pomocą kilku kliknięć jesteśmy w stanie przetworzyć dane bez zagłębiania się w formuły matematyczne. Jeśli zdecydujemy się jednak samodzielnie utworzyć tabelę przestawną, arkusz podpowie, które wartości są istotne. Niedługo pojawią się również podpowiedzi po wpisaniu znaku równości rozpoczynającego formułę. Dzięki temu nie będziemy musieli ręcznie zaznaczać obszaru danych.

Pojawią się też podpowiedzi dotyczące formuł po wpisaniu znaku równości (fot. Google)

Google dodało także tzw. wykres wodospadowy, który dobrze sprawdza się przy analizie danych miesięcznych. Aby go utworzyć, wystarczy wybrać menu “Wstaw” | “Wykres” i w polu “Typ wykresu” zaznaczyć “Wodospadowy”. Niedługo łatwiej też wkleimy dane bez potrzeby konieczności rozdzielania danych przecinkami. Jeśli sztuczna inteligencja rozpozna, że dane mają tę samą długość, to automatycznie posortuje je na kolumny. | CHIP