Chmura Microsoftu będzie korzystała z procesorów AMD EPYC

To pierwsze jak dotąd zastosowanie nowych procesorów AMD przez tak dużego gracza. Do tej pory w centrach danych dominował Intel. Jednak w tym roku AMD zawalczyło o rynek procesorów stosowanych w serwerach. I to właśnie procesory tej firmy AMD EPYC 7551 będą wykorzystywane na platformie Microsoft Azure. Pomimo bardzo dobrych parametrów, to jest to architektura jeszcze w praktyce niesprawdzona. Dlatego wykorzystanie jej przez Microsoft wróży ciekawy 2018 rok na rynku serwerów.
Chmura Microsoftu będzie korzystała z procesorów AMD EPYC

AMD może sporo namieszać na rynku serwerów w przyszłym roku (graf. AMD)

Pisaliśmy w CHIP-ie o bardzo dobrym stosunku jakości do ceny nowych serwerów opartych na architekturze dwuprocesorowej AMD EPYC. Microsoft swoje serwery buduje w oparciu o projekt Olympus. To platforma, która jest udostępniona w ramach Open Compute Project (OCP). Miesiąc temu informowaliśmy o tworzonym na zasadach open-source mikroczipie Microsoftu, który będzie służył do zabezpieczenia systemów między innymi przed nieuczciwymi pracownikami. Platforma może być wykorzystana także przez innych dostawców do konstruowania tańszych serwerów.

Serwery Azure będą działały w oparciu o projekt Olympus (fot. Microsoft)

Według Microsoftu, serwery sprawdzą się w obsłudze baz NoSQL takich jak MongoDB oraz Cassandra. Dobrze sprawdzać ma się także oprogramowanie wykorzystujące Apache Hadoop i analizę dużej ilości danych. Te rozwiązania wymagają wielu operacji wejścia-wyjścia, z czym mają sobie doskonale radzić procesory Epyc. Serwery obsługujące chmurę Microsoftu będą dostępne w kilku wersjach, różniących się od siebie liczbą procesorów oraz wykorzystywaną pamięcią.

RozmiarvCPUsRAM (GB)SSD (GiB)
L8s8641 x 1.9TB
L16s161282 x 1.9TB
L32s322564 x 1.9TB
L64s645128 x 1.9TB

Od początku grudnia dostępne są też serwery HPE ProLiant DL385 10 generacji wykorzystujące procesory AMD EPYC 7601. Są już teraz ciekawą alternatywą dla Intela. Serwery z procesorami AMD EPYC pozwolą zmniejszyć koszt maszyn wirtualnych o połowę. W efelcie konkurencja na rynku serwerów może obniżyć ceny usług świadczonych w chmurze.. Przyszły rok zatem zapowiada się bardzo ciekawie. Czas pokaże, czy AMD uda się odebrać Intelowi choć cześć rynku serwerów, który jest przez giganta zdominowany jeszcze bardziej niż rynek procesorów dla komputerów osobistych. | CHIP