Dobrze spreprarowana podróbka gry “Cuphead” pojawiła się na iOS

Wydawać by się mogło, że proces certyfikacji aplikacji w App Store przebiega na tyle dokładnie, że niemożliwe jest, by w sklepie mogły się znaleźć podróbki programów. Tymczasem studio MDHR, które odpowiada za oryginalną grę “Cuphead” na Xbox One i PC zapewne bardzo się zdziwiło, kiedy znalazło spreparowany port swojego tytułu w App Store. Ktoś pokusił się o stworzenie mobilnej wersji tej gry, która zawiera wprawdzie tylko pierwszy poziom z oryginału, za to przygotowana jest pod sterowanie dotykowe. Całość jest jednak przepełniona koszmarnymi błędami. Autor tego klonu podszył się pod studio MDHR używając podobnej nazwy firmy (Studio MDHR Entertainment Inc.) oraz strony internetowej o podobnej domenie.
cuphead
cuphead

cuphead
Podróbka gry w witrynie App Store

Autorzy tego “dzieła” życzyli sobie za grę 4,99 dol., licząc oczywiście na spory zysk, bowiem oryginalna gra na Steamie sprzedała się w ciągu 2 tygodni w liczbie miliona egzemplarzy. Niestety, nie wiadomo, jak wiele osób nabrało się na przekręt zanim  do obsługi App Store trafiła informacja o podrobionej grze. Sklep błyskawiczni usunął fałszywą wersję z oferty.

Regularnie mamy do czynienia z plagiatami “Cuphead” oferowanymi w Sklepie iOS. To jednak pierwsza tak bezpośrednia próba podszycia się pod naszą firmę i naszą markę. To smutne, że musimy przeznaczać tyle czasu na kontaktowanie się z obsługą sklepów cyfrowych, by usuwano te fałszywki. Nie chcemy, aby fani myśleli, że to nasze produkcje – wyjaśnili deweloperzy z MDHR redakcji serwisu Polygon.

Poszkodowani użytkownicy mogą zgłaszać sprawę do sklepu, który uwzględni reklamację.

“Cuphead” pierwotnie zapowiadany w 2014 roku miał swoją premierę ostatecznie dopiero we wrześniu tego roku, ale z miejsca stał się hitem. Gracz wciela się w tytułowego Cupheada, czyli postać z filiżanką zamiast głowy, która przegrywa z diabłem zakład o swoją duszę. Tytuł charakteryzuje się nie tylko oprawą wizualną w stylu retro, ale też bardzo wysokim poziomem trudności oraz trybem kooperacji dla dwóch osób. | CHIP