Seeing AI – aplikacja Microsoftu pomoże niewidomym

Od momentu wydania aplikacji Seeing AI przez Microsoft w sklepie Apple App Store, użytkownicy pobrali program już ponad 100 tysięcy razy wykonując za jego pomocą ponad 3 miliony zadań ułatwiających osobom niedowidzącym i niewidomym odczytanie treści np. na fotografowanych nadrukach, wizytówkach itp. Wczoraj Microsoft poinformował o aktualizacji znacznie rozszerzającej funkcjonalność tego oprogramowania.
Aplikacja Seeing AI
Aplikacja Seeing AI

Seeing AI bazuje na działającej w chmurze sztucznej inteligencji, która zajmuje się przetwarzaniem i analizą obrazów przesyłanych przez użytkowników. Jeżeli na przesłanym obrazie znajduje się tekst, program odczyta go użytkownikowi. Wczoraj udostępniona aktualizacja poszerza możliwości tego narzędzia o zdolność odczytywania pisma odręcznego, ale to nie jedyne nowe funkcje.

Seeing AI w najnowszym wydaniu potrafi również rozpoznawać kolory – aplikacja podpowie użytkownikowi jakiego koloru jest obiekt znajdujący się w polu kamery urządzenia mobilnego, fukcja ta – zdaniem Microsoftu – może pomóc np. dobrać osobom z wadami wzroku garderobę. Znacznie bardziej przydatną funkcją jest rozpoznawanie waluty. Na razie możliwości tej funkcji ograniczają się do rozpoznawania gotówki w amerykańskich i kanadyjskich dolarach, brytyjskich funtach i euro. Nowością jest również dźwiękowy detektor światła. Niewidomi nie widzą światła, aplikacja poinformuje ich o intensywności źródła światła znajdującego się w polu widzenia kamery iPhone’a odpowiednio modulując sygnał dźwiękowy.

W najnowszym wydaniu aplikacji dodano również możliwość personalizacji funkcji odczytywania tekstu (niezależnie od tego czy drukowanego czy odręcznego). Użytkownik Seeing AI może dobrać zarówno głos jak i szybkość odczytywania tekstu. | CHIP