Startup, który opracował interfejs mózg-komputer, dostanie wsparcie HTC

W ramach programu Vive X startupy mogą liczyć przede wszystkim na profesjonalne doradztwo w prowadzeniu firmy. HTC przeznaczyło w sumie 100 milionów dolarów na pokrycie kosztów administracyjnych i wydatków związanych z zarządzaniem. Młode przedsiębiorstwa dostaną wsparcie techniczne przy tworzeniu oprogramowania dla platformy HTC Vive. Skorzystają też z niekomercyjnych technologii VR. Gigant wybrał 26 firm, których projekty uznał za najciekawsze.
htc vive
htc vive

W tym gronie znalazł się startup Neurable, o którym pisaliśmy w CHIP-ie w sierpniu. Firma opracowała pierwszy na świecie interfejs mózg-komputer, współdziałający z VR. Urządzenie Neurable to opaska z czujnikami fal EEG (bioelektryczna aktywność mózgu). Opaska na razie służy deweloperom, piszącym oprogramowanie dla tego rozwiązania. Tą drogą w przyszłości mamy mieć możliwość korzystania z gier i aplikacji VR bez jakichkolwiek kontrolerów – wszystkie kliknięcia, przesunięcia, gesty i interakcje będą sterowane za pomocą myśli.

pokaz działania systemu Neurable
Tak ma działać system Neurable (graf. Neurable)

Wśród innych projektów, dostrzeżonych przez HTC, jest pierwsza na świecie VR-owa gra w karaoke, której uczestnicy będą mogli poczuć się jak gwiazdy rocka. Dofinansowanie dostanie też chińskie przedsiębiorstwo, które ma nadzieję zostać odpowiednikiem Netflixa w świecie wirtualnej rzeczywistości. Startup już teraz ma ponad 300 produkcji wysokiej jakości, pochodzących od ponad 50 partnerów z 15 krajów. Wsród 26 wyróżnionych projektów znalazło się także rozwiązanie, analizujące na bieżąco aktywność mózgową użytkownika, by dopasować pokazywane treści do aktualnych emocji.

Oczywiście trudno powiedzieć, ile z tych projektów faktycznie trafi na rynek, ale dzięki współpracy z tajwańskich producentem, pomysłowe koncepcje niewielkich firm mają na pewno taką szansę. HTC Vive to jeden z najbardziej zaawansowanych zestawów do wirtualnej rzeczywistości. W Polsce urządzenie kosztuje ponad 3000 złotych. | CHIP