Uruchomimy Androida Oreo także na słabszych urządzeniach

Obok premiery Androida 8.1 Oreo w wersji standardowej nowością internetowego giganta z Moutain View jest uproszczona wersja systemu z zielonym robotem w logo. Android Go będzie obsługiwał telefony z 512 MB RAM. Jest też 15 procent szybszy od swojego “dużego” odpowiednika i zajmuje o połowę mniej miejsca w pamięci urządzenia. Producent domyślnie włączył też opcje oszczędzania transferu. Pierwsze urządzenia z nowym systemem pojawią się w 2018 roku.
Uruchomimy Androida Oreo także na słabszych urządzeniach

Android w wersji Go zajmuje mniej miejsca i jest szybszy (graf. Google)

W nowym Androidzie zainstalowano też specjalną wersję sklepu Google Play. Znajdziemy w nim aplikacje przystosowane specjalnie do słabszych urządzeń. Nie zabrakło w nim oczywiście przeprojektowanych aplikacji Google. W systemie znajdziemy przystosowane do słabszych urządzeń Mapy Google, YouTube, Gmail, a także wiele innych. Na uwagę zasługuje nowa wyszukiwarka Google Go i menadżer plików Files Go, który pomoże wygospodarować więcej wolnego miejsca na dysku.

Programiści poprawili nie tylko sam system, ale również popularne aplikacje (fot. Google)

Android Go został zapowiedziany w maju podczas konferencji Google I/O w Mountain View. W zeszłym tygodniu informowaliśmy w CHIP-ie o stworzonej przez Google aplikacji Datally, która pomaga kontrolować zużycie transferu. Google wyraźnie celuje w rynek budżetowych telefonów bardzo popularnych w krajach ze słabo rozwiniętą infrastrukturą sieciową takich jak Indie czy kraje afrykańskie.

Wydanie nowego systemu, który wspiera starsze urządzenia może pomóc w problemie fragmentacji z jakim zmaga się Google. Polega on na tym, że starsze urządzenia bardzo rzadko są aktualizowane do nowszych wersji, co stanowi też zagrożenie dla bezpieczeństwa użytkowników telefonów z zainstalowanymi starszymi wersjami Androida. Zanim jednak Google uda się uporać z tym problemem, minie zapewne jeszcze kilka lat. | CHIP