Od lutego zapłacimy za mandat kartą lub Blikiem

W świetle polskiego prawa płatność gotówką funkcjonariusz policji może przyjąć jedynie od obcokrajowca, nam pozostaje tylko bankowy przelew. Od lutego się to zmieni. Wszystkie radiowozy policjantów z drogówki zostaną wyposażone w terminale płatnicze, które pozwolą na szybkie i wygodne opłacenie mandatu kartą lub Blikiem. Rozwiązanie jest zgodne z prawem wprowadzonym w życie we wrześniu 2017 roku. Na razie terminale testują policjanci z Opola, ale nie zgłaszają oni żadnych zastrzeżeń do działania systemu. Można więc się spodziewać, że usługa zostanie wprowadzona w pozostałych regionach kraju bez opóźnień.
mandat kartą
mandat kartą

Polacy coraz chętniej płacą za zakupy, wykorzystując cyfrowe instrumenty płatnicze. Jestem pewien, że to samo będzie dotyczyło kierowców, którzy – jeśli przekroczą przepisy – będą zmuszeni zapłacić za mandat. Dobrze działająca infrastruktura płatnicza w Policji wpłynie na komfort kierowców oraz wyznaczy kierunki rozwoju nowoczesnego e-państwa. Polska, na drodze do nowoczesnej administracji zasługuje na to, aby wykonać kolejny krok naprzód i stać się Polską cyfrową w wielu obszarach, także tych, które znajdują się poza administracją, acz znacząco ułatwiają obywatelom życie – podkreśla Tadeusz Kościński, wiceminister przedsiębiorczości i technologii.

policja mandat
Policjanci zostaną wyposażeni w terminale płatnicze (fot. Dziennik.pl)

W ten sposób nie tylko poprawi się ściągalność mandatów, które teraz będzie można opłacać na miejscu, ale też ułatwi opłacenie mandatu przez obcokrajowców. Kierowcy z zagranicy nie mogą bowiem otrzymać mandatu kredytowego ani zaocznego – mają obowiązek opłacić mandat od razu, co w praktyce często skutkuje koniecznością zawiezienia takiej osoby do najbliższego bankomatu w celu wypłacenia gotówki. Płatności bezgotówkowe wyeliminują ten problem i skrócą czas całej kontroli. | CHIP