NEWS: mamy listę 10 smartfonów najczęściej kopiowanych w Chinach

W Polsce zdarza się to sporadycznie, ale w Azji bardzo łatwo trafić na podróbkę smartfonu. Takie kopie są sprzedawane w nieoficjalnych sklepach. Według raportu AnTuTu, ulubionym “źródłem inspiracji” jest Samsung – 36,23% wszystkich podrobionych w Chinach telefonów. Apple zajmuje drugą pozycję z wynikiem 7,72%. Trzecią marką jest… chińskie Xiaomi – 4,75%, niemal na równi z OPPO – 4,46%, dalej Huawei – 3,40%. Jest to dość zaskakujące, bo o ile dwóch pierwszych producentów wydaje flagowce klasy premium, to produkty Xiaomi są znacznie tańsze i nie wiadomo po co ktoś miałby kupować niepewną podróbkę i tak taniego oryginału.
chińskie smartfony
chińskie smartfony

Który z modeli jest najczęściej kopiowany? Według danych za 2017 rok, lider zestawienia to Samsung Galaxy S7 Edge w wersji europejskiej – 4,94% (tutaj znajdziecie cenę). Tuż za nim plasuje się chińska wersja tego samego modelu oraz europejskie wydanie bez zakrzywionych krawędzi. Zaskoczeniem może być kolejna pozycja – Samsung W2016, którego opisywaliśmy dwa miesiące temu, czyli niedostępny w Polsce model z klapką.

podróbki smartfonów
10 najczęściej podrabianych w Chinach modeli smartfonów (graf. AnTuTu)

AnTuTu przeanalizowało także specyfikacje kopiowanych smartfonów. Okazuje się, że najwięcej było urządzeń z ekranami Full HD – 34,33% lub HD – 32,45%, czyli z gorszą rozdzielczością, niż oferują oryginały. Tylko 10,23% producentów zdecydowało się na technologię QHD. Twórcy podróbek najczęściej montowali w smartfonach procesory 4-rdzeniowe – 57,8%, na drugim miejscu: 8-rdzeniowe – 30,61%, a na trzecim: 10-rdzeniowe – 7,54%.

O tym jak trudne do rozpoznania potrafią być chińskie podróbki pisaliśmy w 2016 roku, pokazując klon iPhone’a S7 Plus, czyli właśnie ten smartfon Apple’a, który trafił do powyższego zestawienia AnTuTu za rok 2017. | CHIP