Samsung rusza z produkcją układów do kopania kryptowalut

Południowokoreański magazyn “The Bell” powołując się na anonimowe źródła twierdzi, że  Samsung we współpracy z Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) lada moment ruszy z produkcją układów ASIC (Appliction Specific Integrated Circuit) dedykowanych kryptowalutowym górnikom. Ma to pomóc w rozwiązaniu kryzysu na rynku kart graficznych, które osiągnęły zawrotne ceny z uwagi na rosnący popyt wywołany osoby wydobywające kryptowaluty. Nowe układy Samsunga będą mogły być alternatywą dla kart z wyższej półki, dzięki czemu sytuacja po pewnym czasie powinna się uregulować.
samsung
samsung

To jednak nie wszystko. Poza chipami ASIC koreańska firma zamierza w inny sposób wykorzystać wysoki popyt na karty graficzne – będzie produkowała pamięci masowe nowego typu do kart graficznych (16 GB GDDR6 DRAM), które mają być dwukrotnie szybsze i aż o 35-procent mniej pochłaniające energii niż GDDR5 DRAM. Innymi słowy Samsung zamierza mieć ciastko i zjeść ciastko.

Koparka kryptowalut złożona z 40 Galaxy S5 (fot. Kyle Wiens via Motherboard.com)

Ruch Samsunga jest niejako rozwinięciem idei zaprezentowanej w październiku 2017 roku, kiedy to w ramach programu upcyklingu pokazano koparkę kryptowalut złożoną z czterdziestu smartfonów Galaxy S5. Samsung opracował wówczas prosty system operacyjny, który pozwoliłby wykorzystać relatywnie dużą moc obliczeniową kosztem niskiego zużycia energetycznego. | CHIP