Vivaldi – pierwsza przeglądarka z pionowym widokiem czytania

Pierwszą i zarazem najbardziej dostrzegalną nowością jest pionowy widok czytania, którego do tej pory nie obsługiwała żadna inna przeglądarka. Z tego dodatku najbardziej ucieszą się użytkownicy posługujący się językiem chińskim, japońskim i koreańskim, ponieważ pionowy widok jest domyślnie stosowany w przypadku prezentacji tekstów w tych właśnie językach. Vivaldi pozwoli na dopasowanie preferencji czytania treści do własnych potrzeb m.in. zmiany czcionki tekstu, dostosowania szerokości wiersza i kolumny czy wybraniu ciemnego tła.
vivaldi
vivaldi

Kolejną zmianą jest wsparcie znaczników Markdown, z których korzystają użytkownicy takich serwisów jak GitHub czy Reddit. Od wersji 1.14 można ich stosować w notatkach przeglądarki na jej bocznym panelu. Pomoże to w tworzeniu nagłówków, wypunktowanych list i odpowiedniego formatowania tekstu zapisywanego podczas przeglądania internetu.

Od teraz wygodniej będzie korzystało się z paneli www – użytkownicy będą mogli dostosować ich pozycję na bocznym pasku przeglądarki oraz na bieżąco priorytetyzować strony internetowe. Vivaldi w wersji 1.14 przynosi także możliwość zmiany kolejności obecnych w przeglądarce silników wyszukiwania.

Vivaldi w wersji 1.14 będzie dostępna do pobrania od 31 stycznia 2018 poprzez oficjalną stronę producenta. Vivaldi została pierwotnie wydana w 2015 roku jako alternatywa dla bardziej wymagających użytkowników. Jej pomysłodawcą jest Jon von Tetzchner, były CEO Opery. | CHIP