vivaldi

Vivaldi – pierwsza przeglądarka z pionowym widokiem czytania

Fot. vivaldi
Świętując trzecią rocznicę premiery pierwszej publicznej wersji Technical Preview twórcy Vivaldi już jutro opublikują świeżą wersję przeglądarki posiadającą m.in. nowy widok czytania, możliwość zmiany kolejności panelu, wsparcie formatowania Markdown w notatkach oraz opcję konfiguracji kolejności silników wyszukiwania.

Pierwszą i zarazem najbardziej dostrzegalną nowością jest pionowy widok czytania, którego do tej pory nie obsługiwała żadna inna przeglądarka. Z tego dodatku najbardziej ucieszą się użytkownicy posługujący się językiem chińskim, japońskim i koreańskim, ponieważ pionowy widok jest domyślnie stosowany w przypadku prezentacji tekstów w tych właśnie językach. Vivaldi pozwoli na dopasowanie preferencji czytania treści do własnych potrzeb m.in. zmiany czcionki tekstu, dostosowania szerokości wiersza i kolumny czy wybraniu ciemnego tła.

Kolejną zmianą jest wsparcie znaczników Markdown, z których korzystają użytkownicy takich serwisów jak GitHub czy Reddit. Od wersji 1.14 można ich stosować w notatkach przeglądarki na jej bocznym panelu. Pomoże to w tworzeniu nagłówków, wypunktowanych list i odpowiedniego formatowania tekstu zapisywanego podczas przeglądania internetu.

Od teraz wygodniej będzie korzystało się z paneli www – użytkownicy będą mogli dostosować ich pozycję na bocznym pasku przeglądarki oraz na bieżąco priorytetyzować strony internetowe. Vivaldi w wersji 1.14 przynosi także możliwość zmiany kolejności obecnych w przeglądarce silników wyszukiwania.

Vivaldi w wersji 1.14 będzie dostępna do pobrania od 31 stycznia 2018 poprzez oficjalną stronę producenta. Vivaldi została pierwotnie wydana w 2015 roku jako alternatywa dla bardziej wymagających użytkowników. Jej pomysłodawcą jest Jon von Tetzchner, były CEO Opery. | CHIP

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.