Amazon wyprzedził Microsoft

W tym tygodniu dzięki pozytywnemu trendowi udziały w Amazonie osiągnęły wartość 1451 dolarów/akcję. Wyższa cena akcji przełożyła się na kapitalizację rynkową wynoszącą 702,46 mld dolarów. To zaś oznacza, że firma wyprzedziła właśnie Microsoft, którego wartość rynkowa wyceniana jest na 699,22 miliardy dolarów. Przed Amazonem znajduje się już tylko Alphabet (744,73 mld dolarów) i Apple (849,24 mld dolarów).
amazon
amazon

Warto przy tym zaznaczyć, że 2017 rok był udany zarówno dla Microsoftu jak i firmy Jeffa Bezosa. W obu przypadkach ceny akcji mocno wzrosły – dla Amazonu o 72%, a dla giganta z Redmond o 41%. Dzięki pozytywnemu trendowi właściciel Amazonu został w ubiegłym roku najbogatszym człowiekiem świata – jego majątek szacuje się na 120,9 mld dolarów. Jeff Bezos tym samym zdetronizował wieloletniego lidera bogaczy – Billa Gatesa.

amazon
Jeden z nowszych magazynów Amazona stanął w 2017 roku w okolicach Sosnowca (fot. Silesion.pl)

Związany z branżą analityki finansowej Jeff Bezos w 1994 roku założył internetową księgarnię Amazon.com, która z czasem przekształciła się w największy internetowy sklep świata. Dziś Amazon to nie tylko handel – to także infrastruktura sieciowa (Amazon Web Services), technologia kosmiczna (Blue Origin) i wirtualna asystentka głosowa Alexa, którą znaleźć można w inteligentnych głośnikach z serii Echo. | CHIP