Anihilację Alexa Garlanda zobaczycie nie w kinach – ale w domu

Wielu miłośników science-fiction, w tym i ja (zestawienie 5 filmów SF, na które warto czekać w 2018 roku), czekało na premierę “Anihilacji”. Widowiskowy, ale zarazem tajemniczy zwiastun robił nadzieję na możliwość obejrzenia spektakularnych krajobrazów Strefy X. Tymczasem, choć film kręcono z myślą o dużym ekranie, okazało się, że wytwórnia Paramount Pictures, aby zaoszczędzić na kosztach dystrybucji, nawiązała współpracę z Netflixem. W efekcie “Anihilacja” pojawi się 23 lutego wyłącznie w amerykańskich i chińskich kinach. W pozostałych krajach będzie można obejrzeć ją od 12 marca właśnie na Netflixie.
anihilacja

Gina Rodriguez, Tessa Thompson, Tuva Novotny, Natalie Portman and Jennifer Jason Leigh in Annihilation from Paramount Pictures and Skydance.

Co ciekawe reżyser nie wydaje się być zachwycony takim obrotem spraw. Jak przyznał w wywiadzie dla serwisu Metro, sytuacja ma dobre i złe strony:

Najlepszy dramat filmowy, jaki zobaczyłem w ubiegłym roku, to “Opowieści podręcznej” (serial emitowany w serwisie Hulu – red.) Został nakręcony dzięki platformom streamingowym i obejrzałem go w telewizorze. To nie jedyny dobry przykład, Amazon, Netflix, Hulu, tam jest naprawdę wiele dobrych rzeczy. Jest wspaniałe, że miejsca te dają ludziom przestrzeń do robienia oryginalnych, prowokujących i wymagających filmów. Ale z drugiej strony żałuję, bo “Anihilacji” nie robiliśmy z myślą o małym ekranie. Jest cała masa spraw, które mogłyby w naszym filmie wyglądać inaczej, gdybyśmy wiedzieli, że nie powstaje dla kin – zaznaczył Alex Garland.

Warto zauważyć, że “Anihilacja” jest już drugim, wysokobudżetowym filmem Paramount Pictures, który nie pojawia się w kinach lub jest tam wyświetlany z ograniczeniami. Wcześniej taką decyzję wytwórnia podjęła w sprawie “Paradoks Cloverfield”. Z perspektywy użytkowników Netflixa to wielka wygoda móc obejrzeć nowość, znanego reżysera, w domu. Ale niektóre filmy po prostu lepiej wyglądają w kinie i ich odbiór na małym ekranie może być gorszy.

“Anihilacja” to ekranizacja książki Jeffa VanderMeera o tym samym tytule. Film opowie o wyprawie badaczy do skażonej Strefy X, z której nikt nie wraca. Na miejscu ekipa wyszkolonych do tej misji kobiet spotka się z niezwykłą, zmutowaną florą i fauną. W rolach głównych zobaczymy m.in. Natalie Portman. | CHIP