anihilacja

Anihilację Alexa Garlanda zobaczycie nie w kinach – ale w domu

Fot. Netflix
Najnowsza produkcja twórcy doskonałego obrazu "Ex Machina" zostanie wyświetlona wyłącznie w kinach amerykańskich i chińskich. Reszta świata będzie mogła obejrzeć film na platformie Netflix.

Wielu miłośników science-fiction, w tym i ja (zestawienie 5 filmów SF, na które warto czekać w 2018 roku), czekało na premierę „Anihilacji”. Widowiskowy, ale zarazem tajemniczy zwiastun robił nadzieję na możliwość obejrzenia spektakularnych krajobrazów Strefy X. Tymczasem, choć film kręcono z myślą o dużym ekranie, okazało się, że wytwórnia Paramount Pictures, aby zaoszczędzić na kosztach dystrybucji, nawiązała współpracę z Netflixem. W efekcie „Anihilacja” pojawi się 23 lutego wyłącznie w amerykańskich i chińskich kinach. W pozostałych krajach będzie można obejrzeć ją od 12 marca właśnie na Netflixie.

Co ciekawe reżyser nie wydaje się być zachwycony takim obrotem spraw. Jak przyznał w wywiadzie dla serwisu Metro, sytuacja ma dobre i złe strony:

Najlepszy dramat filmowy, jaki zobaczyłem w ubiegłym roku, to „Opowieści podręcznej” (serial emitowany w serwisie Hulu – red.) Został nakręcony dzięki platformom streamingowym i obejrzałem go w telewizorze. To nie jedyny dobry przykład, Amazon, Netflix, Hulu, tam jest naprawdę wiele dobrych rzeczy. Jest wspaniałe, że miejsca te dają ludziom przestrzeń do robienia oryginalnych, prowokujących i wymagających filmów. Ale z drugiej strony żałuję, bo „Anihilacji” nie robiliśmy z myślą o małym ekranie. Jest cała masa spraw, które mogłyby w naszym filmie wyglądać inaczej, gdybyśmy wiedzieli, że nie powstaje dla kin – zaznaczył Alex Garland.

Warto zauważyć, że „Anihilacja” jest już drugim, wysokobudżetowym filmem Paramount Pictures, który nie pojawia się w kinach lub jest tam wyświetlany z ograniczeniami. Wcześniej taką decyzję wytwórnia podjęła w sprawie „Paradoks Cloverfield”. Z perspektywy użytkowników Netflixa to wielka wygoda móc obejrzeć nowość, znanego reżysera, w domu. Ale niektóre filmy po prostu lepiej wyglądają w kinie i ich odbiór na małym ekranie może być gorszy.

„Anihilacja” to ekranizacja książki Jeffa VanderMeera o tym samym tytule. Film opowie o wyprawie badaczy do skażonej Strefy X, z której nikt nie wraca. Na miejscu ekipa wyszkolonych do tej misji kobiet spotka się z niezwykłą, zmutowaną florą i fauną. W rolach głównych zobaczymy m.in. Natalie Portman. | CHIP

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.