ELT: największy teleskop świata ma pomóc znaleźć drugą Ziemię

Opracowany i budowany przez Europejskie Obserwatorium Południowe teleskop ELT to największe tego typu urządzenie na świecie. Zwierciadło teleskopu będzie miało średnicę 39 metrów (tyle co np. wysokość dziesięciopiętrowego budynku) i zostanie złożone z 798 sześciokątnych, ruchomych, mniejszych zwierciadeł. Powierzchnia zbierająca światło obserwowanego fragmentu nieba będzie ponad trzynastokrotnie większa od dotychczasowego największego teleskopu na świecie. Cała konstrukcja ELT będzie miała wielkość połowy boiska piłkarskiego.
ESO
ESO

ELT
Mozaika prezentująca heksagonalne segmenty zwierciadła ELT (graf. ESO)

Teleskop budowany jest na szczycie Cerro Armazones. Przed rozpoczęciem budowy ELT-a, ta stanowiąca część nadmorskiego łańcucha Andów góra miała wysokość 3046 metrów n.p.m. Wybór lokalizacji nie był oczywiście przypadkowy. Szacuje się, że przez 89 procent wszystkich dni w ciągu roku niebo jest tutaj bezchmurne, a znaczna odległość od dużych skupisk ludzkich (Cerro Armazones znajduje się na pustyni Atakama w Chile) gwarantuje obserwacje nieba pozbawionego “świetlnego smogu”. Pustynia Atakama to miejsce, w którym ruchy atmosfery ziemskiej należą do najmniejszych na świecie.

ELT
Wizja artystyczna pokazująca rozmiar ELT w stosunku do mniejszych teleskopów i Łuku Tryumfalnego w Paryżu (rys. ESO)

Jak tłumaczy Aleksandra Bukała, dyrektor generalna firmy Sener Polska – spółki inżynieryjno-technicznej specjalizującej się m.in. w budowaniu satelitów, dokładność budowanego teleskopu pozwoli na badanie składu atmosfery planet pozasłonecznych. Dotychczas nie dysponowaliśmy urządzeniami umożliwiającymi tak wysoką precyzję pomiarów. Warto zaznaczyć, że w projekt ten zaangażowani są również polscy inżynierowie. To w naszym kraju powstaną m.in. urządzenia służące do montażu gigantycznego zwierciadła. Polacy odpowiedzialni są również za opracowanie i skonstruowanie specjalnych modułów chroniących zwierciadła składowe przed uszkodzeniami.

To nie jedyny polski akcent w naukowej eksploracji kosmosu i badaniach astronomicznych. Przypominamy że w połowie 2018 roku na orbitę trafi zbudowany przez Polaków satelita PW-SAT2, o którym napisaliśmy już w naszym serwisie.

Koszt budowy teleskopu ELT szacowany jest na 1 mld euro, główne elementy konstrukcyjne tego projektu (np. fundamenty) już powstały, pozostałe komponenty są już zakontraktowane. ELT ma być gotowy w 2022 roku. | CHIP