“To gry zabijają, a nie broń”

Do tragedii doszło w ostatnią środę (14 lutego). Do uczniów Marjory Stoneman Douglas High School w Parkland zaczął strzelać 19-letni uczeń. Zabił 17 osób, postrzelił kilkanaście innych. To kolejne takie zdarzenie, do jakiego w ostatnim czasie doszło w St. Zjednoczonych. Za każdym razem pojawia się pytanie, co jest powodem? Wielu komentatorów uważa, że zbyt łatwy dostęp do broni palnej, ale nie gubernator Kentucky Matt Bevin. W wywiadzie udzielonym Lelandowi Conway’owi powiedział, że przyczyną są brutalne gry wideo, będące wg gubernatora “celebrowaniem kultury śmierci”.

Wszyscy wiemy, że istnieją gry wideo, przeznaczone wyłącznie dla dorosłych, ale wszyscy też wiem, że grają w nie dzieci i nikt z tym nic nie robi”. I dodał: W tych grach ludzie zdobywają punkty za zabijanie, to samo robią potem uczniowie w szkołach zabijając innych. Te gry to śmieci, takie same jak pornografia. Próbują zniszczyć wrażliwość ludzi na ludzkie życie, godność i przyzwoitość. Zbieramy to, co posialiśmy. – powiedział w wywiadzie gubernator Bevin.
Kiedy prowadzący wywiad Conway zapytał Bevina, czy powinien obowiązywać zakaz tworzenia tego rodzaju gier, czy też raczej większy powinien być większy nadzór rodziców nad tym, w co grają dzieci, Bevin w odpowiedzi poprosił producentów o wzięcie na siebie części odpowiedzialności za swoje produkcje: – Myślę, że musimy zacząć od szczerego pytania: Do czego potrzebna jest nam na przykład gra wideo, która zachęca ludzi do zabijania innych?

Gry wideo i inne tego typu produkty są według gubernatora Bevina częścią długiej listy powodów, dla których doszło do wzrostu strzelanin w szkołach i utratę przez naród “moralnego kompasu”.

Tymczasem zupełnie innego zdania jest socjolog Adam Lambert z Uniwersytetu Alabamy, zajmujący się m.in. skutkami powszechnego posiadania broni przez Amerykanów. W wywiadzie przeprowadzonym 15 lutego, czyli dzień po strzelaninie dla MSNBC Live, powiedział: – To nie jest kwestia opinii, wskaźnik posiadania broni palnej w Stanach Zjednoczonych jest wyjaśnieniem, dlaczego mamy o wiele więcej masowych zabójstw. Dodał też: – St. Zjednoczone są numerem jeden na świecie pod względem współczynnika posiadania broni palnej i zajmują też pierwsze miejsce pod względem liczby strzelanin.