Japończycy stworzyli wyświetlacz naklejany na skórę

Na rynku funkcjonuje już wiele urządzeń służących do kontrolowania stanu zdrowia, chociażby zegarki czy opaski fitness. Ale naukowcy z Uniwersytetu w Tokio i pracownicy Dai Nippon Printing wpadli na pomysł akcesorium, którego nie trzeba zdejmować i które będzie mniej rzucało się w oczy. To złożony z siatki 384 mikro LED-ów, elastyczny wyświetlacz o grubości zaledwie 1 mm, który można nakleić na skórę. Co więcej ma on wbudowany miniaturowy elektrokardiograf, dzięki któremu może w czasie rzeczywistym przekazywać informacje na temat pracy serca swojego użytkownika. Urządzenie łączy się bezprzewodowo ze specjalnym modułem wysyłającym zebrane dane do chmury lub wprost do lekarza.
naskórny wyświetlacz
naskórny wyświetlacz

Taki nowoczesny plaster może wyświetlać również inne informacje – np. powiadomienia o konieczności przyjęcia leków, a nawet nawet wiadomości od znajomych lub emotikony.

Kiedy otrzymujesz wiadomość wysłaną bezpośrednio na twoją rękę, czujesz emocjonalną bliskość z nadawcą. Myślę, że dziadek, który otrzyma słowa “Kocham Cię” od swojego wnuka, będzie w stanie poczuć ciepło tego przekazu – tłumaczy profesor Takao Someya.

Wyświetlacz jest rozciągliwy i bardzo cienki (fot. TAKAO SOMEYA RESEARCH GROUP)

Wyświetlacz może być naklejony na skórę przez tydzień bez wywoływania stanu zapalnego i jest na tyle lekki, że użytkownik po czasie przestanie zwracać na niego uwagę. Wraz z odpowiednimi aplikacjami wynalazek mógłby być wykorzystywany np. przez sportowców czy pracowników różnych branż, którzy mogliby w ten sposób otrzymywać powiadomienia. Naukowcy mają nadzieję, że wprowadzą na rynek swój produkt w ciągu najbliższych trzech lat.

Pomysł wydaje się ciekawy i znacznie bardziej sensowny niż elektroniczne tatuaże, o których pisaliśmy w 2015 roku. Pozostaje jeszcze kwestia ceny, która może mieć wpływ na to, czy naklejany wyświetlacz przyjmie się na rynku. Pytanie jeszcze, co zrobić ze zużytym plastrem. Wrzucić do kosza z napisem “plastik”, czy też raczej “elektronika”? | CHIP