Łaziki marsjańskie powracają na European Rover Challenge

Czwarta edycja European Rover Challenge zostanie zorganizowana na terenie Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach. Studenci z całego świata zmierzą się w konkursie ERC Student. Zwycięzcy w 2020 roku wezmą udział w analogowej misji AMADEE na Półwyspie Arabskim. Rejestracja zespołów na stronie ERC potrwa do końca marca. Nowością będzie rywalizacja profesjonalnych zespołów w formule ERC PRO.
Łaziki marsjańskie powracają na European Rover Challenge

Zespoły przy pomocy łazików muszą wykonać szereg zadań opartych na wytycznych NASA i ESA (fot. European Rover Challange)

Specjalnie na tę okazję zostanie przygotowany tor z czerwonej ziemi, aby choć w części oddać warunki panujące na Marsie. Zadania polegają m.in. na przełączaniu włączników na reaktorze, pomiarze prądu, pobraniu podzespołu znajdującego się w magazynie części czy pokonaniu wyznaczonej trasy mając do dyspozycji jedynie dane z systemu nawigacji.

Zostanie stworzony specjalny tor z czerwoną, “marsjańską” ziemią (fot. CHIP)

Nie zabraknie też pokazów naukowo-technologicznych. Wszyscy którzy chcą się dowiedzieć więcej na temat kosmosu i nowych technologii będą mieli ku temu okazję podczas konferencji naukowych. W ubiegłych latach przeprowadzono między innymi pokaz startu rakiety. Można było także zanurzyć się w wirtualnym świecie dzięki goglom do wirtualnej rzeczywistości.

W poprzednich edycjach wzięło udział ponad 700 zawodników z 15 krajów świata. Łącznie zawody śledziło 70 tysięcy widzów. Ich doping przydał się polskim zespołom. W 2016 roku pierwsze miejsce zdobył zespół Raptors z Politechniki Łódzkiej. Czy i tym razem Polskim studentom uda się sprostać konkurentom, przekonamy się we wrześniu. | CHIP