MWC 2018: podsumowujemy trzeci dzień targów

Jeżeli ktokolwiek dotychczas miał wątpliwości czy sieć 5G jest warta uwagi, to przeprowadzone i opublikowane przez Qualcomma w Barcelonie wyniki szeroko zakrojonych, wielomiesięcznych i wykonanych w rzeczywistych, wielkomiejskich warunkach testów nowej sieci powinny przekonać każdego.
MWC 2018: podsumowujemy trzeci dzień targów

Opóźnienia przesyłu rzędu kilku milisekund, transfery na poziomie gigabitów na sekundę, czy możliwość płynnego przesyłania strumieni wideo 8K przy 120 klatkach na sekundę i 10-bitowym kodowaniu koloru – to na każdym zrobiło wrażenie. Te wyniki naprawdę warto poznać.

Qualcomm 5G
(fot. Qualcomm)

Qualcomm zaimponował nie tylko rewelacyjnymi wynikami testów sieci 5G, ale również nowym chipsetem Snapdragon 700, który co prawda nie jest rekordzistą jeżeli chodzi o wydajność, ale jest dobrą propozycją dla producentów poszukujących tańszych układów ze wsparciem dla algorytmów sztucznej inteligencji. Więcej na ten temat wyjaśnia Krzysztof Bogacki.

Asus ZenFone 5
(fot. Asus)

ASUS oficjalnie zaprezentował również najnowszą serię smartfonów: ZenFone 5. Dwa z nich, modele ZenFone 5 oraz ZenFone 5Z większość odwiedzających targi od razu okrzyknęła “iPhone’ami X z Androidem”, natomiast model Lite, choć nie ma tak przykuwającej oczu stylistyki, to ma coś co zadowoli miłośników selfie – aż 20 megapikseli z przodu i podwójny przedni aparat, które pozwolą wykonać naprawdę bardzo dokładne zdjęcie własnej twarzy. Zainteresowanych odsyłamy do tekstu o nowych ZenFone’ach.

SanDisk Extreme Pro SD PCIe
(fot. AnandTech)

Mieliśmy rekordową sieć 5G, ale to nie koniec rekordów na dziś. Western Digital, właściciel marki SanDisk zaprezentował dwie imponujące karty pamięci. Jedna to microSD o pojemności 400 GB i transferze danych rzędu 160 MB/s, druga to model koncepcyjny, eksperyment udowadniający, że interfejs PCIe w karcie SD ma sens. Jaki? Odpowiedź brzmi: 900 MB/s. Nas to przekonuje.

Panasonic FZ-M1
(fot. Panasonic)

Moda na kamery termowizyjne w urządzeniach mobilnych, szczególnie tych o wyraźnie podwyższonej wytrzymałości, trwa. Wczoraj donosiliśmy o smartfonie CAT S61, a dziś Panasonic pochwalił się 7-calowym tabletem Touchpad FZ-M1. Jak wszystkie urządzenia z serii Touchpad japońskiej marki, również nowy tablet ma superwytrzymałą obudowę z ekranem, na którym można pracować nawet przy jaskrawym słońcu w rękawicach roboczych. To co wyróżnia nowe urządzenie to wbudowana kamera termowizyjna FLIR Lepton zdolna do obrazowania temperatur w zakresie od -20 do +400 stopni Celsjusza. Tablet pracuje pod kontrolą systemu Windows 10 Pro, ma baterię zapewniającą 8 godzin pracy, ale dzięki funkcji hot-swap można ten czas znacznie wydłużyć (wymiana baterii nie wymaga wyłączania urządzenia). Jako że wytrzymałość i ponadstandardowe wyposażenie kosztuje, cena jest adekwatna: 12 600 zł netto.

SIKURPhone
(fot. Sikur)

Na koniec jeszcze jeden smartfon, nietypowy. Urządzenie na zdjęciu to SIKURPhone. Sprzęt niemieckiej firmy Sikur specjalizującej się w cyberbezpieczeństwie. Telefon formalnie pracuje pod kontrolą systemu Android, ale jest to specjalna, zabezpieczona wersja systemu umożliwiająca realizację połączeń, wysyłanie i odbiór wiadomości oraz przechowywanie dokumentów. Cały sprzęt zaprojektowano przede wszystkim pod kątem bezpieczeństwa danych oraz kryptowalut, które mogą być przechowywane w jego pamięci. Cała pamięć urządzenia jest szyfrowana. Urządzenie ma pojawić się na rynku w sierpniu 2018, a jego cena to ok. 2800 zł (799 dolarów).

Jutro ostatni dzień targów Mobile World Congress. Czym nas zaskoczy? | CHIP.