Asus ZenFone 5

MWC: Asus ZenFone 5, 5Z i 5 Lite oficjalnie

Fot. Asus
Tajwański producent znany z komponentów komputerowych i kart graficznych, miał na MWC w Barcelonie mocne wejście z nowymi smartfonami z serii ZenFone. Zaprezentowane modele ZenFone 5 oraz ZenFone 5Z zostały od razu przez wielu okrzyknięte "iPhone'ami X z Androidem". Asusowi to określenie nie przeszkadza, firma nie ukrywa raczej źródeł stylistycznych inspiracji. Zresztą wystarczy spojrzeć na nowe modele.

Zasadniczo wszystkie przedtargowe wycieki informacyjne na temat nowych modeli marki Asus znalazły swoje potwierdzenie w rzeczywistości. Podobny kształt wyświetlacza to nie jedyne podobieństwo pomiędzy nowymi smartfonami Asusa a Apple, jednak tajwański producent zdecydował się na większy rozmiar. Nowe ZenFone’y 5/5Z mają ekrany IPC LCD o przekątnej 6.2 cala. Model ZenFone 5 Lite ma ekran 6″, ale też w tym przypadku, ze względu na brak charakterystycznego kształtu w górnej części ekranu smartfonu nie jest to już model tak podobny do iPhone’a X.

Jak łatwo zauważyć wyświetlacze w nowych ZenFone’ach mają wydłużone ekrany o proporcjach aż 19:9 (5 i 5Z) oraz 18:9 (5 Lite). Rozdzielczość w dwóch pierwszych modelach to 1080 x 2246 pikseli; Lite ma nieco niższą rozdzielczość, bo 1080 x 2160 pikseli. Najmocniejszym w sensie wydajności obliczeniowej jest model ZenFone 5Z, wyposażony w chipset Qualcomm Snapdragon 845, czyli najlepszy aktualnie dostępny układ trafiający do flagowych modeli poszczególnych producentów. Z kolei bardzo podobnie wyglądający ZenFone 5 wyposażony jest już w nieco wolniejszy układ Snapdragon 636. Najsłabszą mocą dysponuje wersja 5 Lite, która będzie oferowana w dwóch wariantach, ze Snapdragonem 630 lub z jeszcze wolniejszym Snapdragonem 430.

ASUS ZenFone 5Z i 5
Modele ZenFone 5 i 5Z różnią się wyłącznie wnętrzem. Od strony wizualnej prezentują się identycznie (fot. ASUS).

Model 5Z będzie dostępny w wariantach o pojemności RAM od 4 do 8 GB (dokładniej 4 GB RAM i 64 GB pamięci wewnętrznej, 6 GB RAM i 128 GB pamięci wewnętrznej oraz 8 GB RAM i aż 256 GB pamięci wewnętrznej). W przypadku ZenFone’a 5 mamy dwa warianty: 4 GB RAM i 64 GB na dane oraz 6 GB RAM przy takiej samej ilości przestrzeni na dane (64 GB). Wersja 5 Lite została przewidziana w dwóch wersjach: z 3 i 4 GB pamięci RAM oraz odpowiednio 32 i 64 GB na dane. Pod względem łączności niczego nie brakuje, mamy Bluetooth 5.0 (4.1 w Lite), WiFi 802.11 a/b/g/n/ac (bez ac w Lite ze Snapdragonem 430), LTE-Advanced (Cat12 w modelu ZenFone 5, Cat18 w ZenFone 5Z oraz Cat6 w ZenFone Lite), NFC, GPS, A-GPS, Glonass. Do tego wszystkie modele mają złącze słuchawkowe i port USB C (micro USB w Lite). W tylnej części obudowy umieszczono czytnik linii papilarnych.

Zenfone 5 i iPhone X
Asus ZenFone 5/5Z jest nieco większy od Apple iPhone’a X (fot. AndroidCentral).

Nowe ZenFony powinny przypaść również do gustu miłośnikom wykonywania fotografii. Modele 5Z i 5 wyposażono w 12 MP tylny, podwójny aparat o jasnej optyce (f/1,8) z optyczną i elektroniczną stabilizacją obrazu, podwójną diodą doświetlającą i autofokusem z detekcją fazy. Przedni pojedynczy aparat w tych modelach ma 8 MP i przysłonę f/2,0. Jednak wyróżnikiem Zenfone’a 5Z i 5 jest sztuczna inteligencja zatrudniona do optymalizacji zdjęć wykonywanych tym smarfonem. Asus zastosował rozwiązanie podobne do tego zaprezentowanego przez LG w modelu V30 ThinQ (więcej na temat tego smartfonu).

ASUS ZenFone 5 Lite
Asus ZenFone 5 Lite już nie przypomina iPhone’a X, wyróżnia się natomiast przednim aparatem (fot. ASUS).

W ostatnim z nowych ZenFone’ów 5, czyli modelu Lite, producent zupełnie inaczej podszedł do kwestii związanych z rejestracją zdjęć. Model ten, teoretycznie najsłabszy obliczeniowo jest w istocie najlepiej wyposażony z całej trójki jeżeli chodzi o przedni aparat. Zacznijmy jednak od tylnego. Zastosowano tutaj również podwójny aparat 16 MP, przysłona f/2.2. W przypadku gdy model jest wyposażony w chipset Snapdragon 630, urządzenie może nagrywać wideo również w 4K przy 30 fps. Natomiast wariant ze Snapdragonem 430 może rejestrować wideo już tylko w Full HD. Imponujący jest natomiast przedni aparat. Producent również z przodu zastosował podwójny aparat, przy czym rozdzielczość jest imponująca, aż 20 MP, jasność f/2.0. Selfie wykonane takim aparatem wykryje wszelkie zmarszczki, ale od czego filtry wygładzające…

Na koniec jeszcze sekcja zasilania, czyli na jak długo starczy użytkownikom energii. Wszystkie trzy nowe ZenFone’y wyposażono w taki sam, niewymienny akumulator Li-Ion o pojemności 3300 mAh. Dostępność? Najwcześniej będzie można nabyć wersję Lite, która ma trafić do sklepów już w marcu 2018 roku. Miesiąc później, w kwietniu, pojawi się Asus ZenFone 5, natomiast najdłużej trzeba będzie poczekać na najlepiej wyposażonego ZenFone’a 5Z, który w sprzedaży ma być od czerwca br. Producent ujawnił tylko jedną cenę: 479 euro (ok. 2000 zł) i to kwota za ZenFone’a 5Z w wersji 4 GB RAM i 64 GB przestrzeni na dane. | CHIP.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.