MWC: Asus ZenFone 5, 5Z i 5 Lite oficjalnie

Zasadniczo wszystkie przedtargowe wycieki informacyjne na temat nowych modeli marki Asus znalazły swoje potwierdzenie w rzeczywistości. Podobny kształt wyświetlacza to nie jedyne podobieństwo pomiędzy nowymi smartfonami Asusa a Apple, jednak tajwański producent zdecydował się na większy rozmiar. Nowe ZenFone’y 5/5Z mają ekrany IPC LCD o przekątnej 6.2 cala. Model ZenFone 5 Lite ma ekran 6″, ale też w tym przypadku, ze względu na brak charakterystycznego kształtu w górnej części ekranu smartfonu nie jest to już model tak podobny do iPhone’a X.
Asus ZenFone 5
Asus ZenFone 5

Jak łatwo zauważyć wyświetlacze w nowych ZenFone’ach mają wydłużone ekrany o proporcjach aż 19:9 (5 i 5Z) oraz 18:9 (5 Lite). Rozdzielczość w dwóch pierwszych modelach to 1080 x 2246 pikseli; Lite ma nieco niższą rozdzielczość, bo 1080 x 2160 pikseli. Najmocniejszym w sensie wydajności obliczeniowej jest model ZenFone 5Z, wyposażony w chipset Qualcomm Snapdragon 845, czyli najlepszy aktualnie dostępny układ trafiający do flagowych modeli poszczególnych producentów. Z kolei bardzo podobnie wyglądający ZenFone 5 wyposażony jest już w nieco wolniejszy układ Snapdragon 636. Najsłabszą mocą dysponuje wersja 5 Lite, która będzie oferowana w dwóch wariantach, ze Snapdragonem 630 lub z jeszcze wolniejszym Snapdragonem 430.

ASUS ZenFone 5Z i 5
Modele ZenFone 5 i 5Z różnią się wyłącznie wnętrzem. Od strony wizualnej prezentują się identycznie (fot. ASUS).

Model 5Z będzie dostępny w wariantach o pojemności RAM od 4 do 8 GB (dokładniej 4 GB RAM i 64 GB pamięci wewnętrznej, 6 GB RAM i 128 GB pamięci wewnętrznej oraz 8 GB RAM i aż 256 GB pamięci wewnętrznej). W przypadku ZenFone’a 5 mamy dwa warianty: 4 GB RAM i 64 GB na dane oraz 6 GB RAM przy takiej samej ilości przestrzeni na dane (64 GB). Wersja 5 Lite została przewidziana w dwóch wersjach: z 3 i 4 GB pamięci RAM oraz odpowiednio 32 i 64 GB na dane. Pod względem łączności niczego nie brakuje, mamy Bluetooth 5.0 (4.1 w Lite), WiFi 802.11 a/b/g/n/ac (bez ac w Lite ze Snapdragonem 430), LTE-Advanced (Cat12 w modelu ZenFone 5, Cat18 w ZenFone 5Z oraz Cat6 w ZenFone Lite), NFC, GPS, A-GPS, Glonass. Do tego wszystkie modele mają złącze słuchawkowe i port USB C (micro USB w Lite). W tylnej części obudowy umieszczono czytnik linii papilarnych.

Zenfone 5 i iPhone X
Asus ZenFone 5/5Z jest nieco większy od Apple iPhone’a X (fot. AndroidCentral).

Nowe ZenFony powinny przypaść również do gustu miłośnikom wykonywania fotografii. Modele 5Z i 5 wyposażono w 12 MP tylny, podwójny aparat o jasnej optyce (f/1,8) z optyczną i elektroniczną stabilizacją obrazu, podwójną diodą doświetlającą i autofokusem z detekcją fazy. Przedni pojedynczy aparat w tych modelach ma 8 MP i przysłonę f/2,0. Jednak wyróżnikiem Zenfone’a 5Z i 5 jest sztuczna inteligencja zatrudniona do optymalizacji zdjęć wykonywanych tym smarfonem. Asus zastosował rozwiązanie podobne do tego zaprezentowanego przez LG w modelu V30 ThinQ (więcej na temat tego smartfonu).

ASUS ZenFone 5 Lite
Asus ZenFone 5 Lite już nie przypomina iPhone’a X, wyróżnia się natomiast przednim aparatem (fot. ASUS).

W ostatnim z nowych ZenFone’ów 5, czyli modelu Lite, producent zupełnie inaczej podszedł do kwestii związanych z rejestracją zdjęć. Model ten, teoretycznie najsłabszy obliczeniowo jest w istocie najlepiej wyposażony z całej trójki jeżeli chodzi o przedni aparat. Zacznijmy jednak od tylnego. Zastosowano tutaj również podwójny aparat 16 MP, przysłona f/2.2. W przypadku gdy model jest wyposażony w chipset Snapdragon 630, urządzenie może nagrywać wideo również w 4K przy 30 fps. Natomiast wariant ze Snapdragonem 430 może rejestrować wideo już tylko w Full HD. Imponujący jest natomiast przedni aparat. Producent również z przodu zastosował podwójny aparat, przy czym rozdzielczość jest imponująca, aż 20 MP, jasność f/2.0. Selfie wykonane takim aparatem wykryje wszelkie zmarszczki, ale od czego filtry wygładzające…

Na koniec jeszcze sekcja zasilania, czyli na jak długo starczy użytkownikom energii. Wszystkie trzy nowe ZenFone’y wyposażono w taki sam, niewymienny akumulator Li-Ion o pojemności 3300 mAh. Dostępność? Najwcześniej będzie można nabyć wersję Lite, która ma trafić do sklepów już w marcu 2018 roku. Miesiąc później, w kwietniu, pojawi się Asus ZenFone 5, natomiast najdłużej trzeba będzie poczekać na najlepiej wyposażonego ZenFone’a 5Z, który w sprzedaży ma być od czerwca br. Producent ujawnił tylko jedną cenę: 479 euro (ok. 2000 zł) i to kwota za ZenFone’a 5Z w wersji 4 GB RAM i 64 GB przestrzeni na dane. | CHIP.