5 najpopularniejszych dystrybucji Linuxa

Zaletą Linuxa oczywiście jest to, że można go dostosowywać do swoich potrzeb. Często jednak ludzkie lenistwo sprawia, że większość użytkowników decyduje się na gotowe i sprawdzone rozwiązania. Z tego powodu nowym użytkownikom systemu z logo pingwina radzimy sięgnąć po jedną z najpopularniejszych dystrybucji. Pomoże nam to łatwiej odnaleźć się w nowym środowisku pracy, co nie jest akurat trudne biorąc pod uwagę, że większość zadań można wykonać za pomocą graficznych kreatorów i menadżerów. Przedstawiamy 5 popularnych i rozwijanych dystrybucji Linuxa.
5 najpopularniejszych dystrybucji Linuxa

5. Elementary OS

Prostota Elementary OS przypadnie do gustu szczególnie fanom produktów Apple (graf. Elementary OS)

Stylistyka Elementary OS przypadnie do gustu użytkownikom systemów Apple. Celem twórców było stworzenie dystrybucji Linuxa, która będzie przede wszystkim estetyczna dzięki prostocie interfejsu graficznego. Elementary OS został stworzony na bazie Ubuntu, a środowisko graficzne o nazwie Pantheon to tak naprawdę zmodyfikowany GNOME. To, co dla niektórych jest zaletą, dla innych będzie wadą. Elementary OS to system dla osób, które lubią prostotę i korzystają z komputera do prostych, codziennych zadań.

Elementary OS jest dostępny w wersji 0.4.1. Loki na stronie projektu.

4. Ubuntu

Ubuntu zyskało popularność dzięki częstym aktualizacjom i przyjaznej społeczności (graf. Ubuntu)

O ile Elementary OS jest oparty na Ubuntu, to popularny system oparcyjny oparty jest na Debianie. Zaletą Ubuntu jest społeczność i cyklicznie wprowadzane kolejne wersje systemu operacyjnego przez firmę Canonical. Najnowsza nosi nazwę Bioniczny Bóbr i pisał o niej Krzysztof Bogacki w obszernym artykule w CHIP-ie. Ubuntu ma własny menadżer pakietów, jednak działają na nim również programy stworzone z myślą o Debianie.

Obecna stabilna wersja Ubuntu to 17.10 i nosi nazwę Artful Aardvark

3. Fedora

Fedora to rozwijana przez społeczność wersja Red Hata (graf. Fedora Project)

Inną gałęzią dystrybucji Linuxa są te wywodzące się z Red Hata. Najpopularniejszą z nich jest bez wątpienia Fedora, która jest wykorzystywana zarówno na desktopach jak i w zastosowaniach serwerowych. Projekt rozwijany jest dzięki wsparciu firmy Red Hat, która oferuje też komercyjną wersję swojego systemu operacyjnego pod nazwą Red Hat Enterprise Linux. Fedora ma być w założeniu systemem innowacyjnym. W kolejnych dystrybucjach pojawiają się rozwiązania, które do innych dystrybucji trafiaja z opóźnieniem.

Fedora jest dostępna do pobrania w wersji 27.

2. Manjaro Linux

Manjaro czerpie garściami z Arch Linuxa, jednocześnie starając się zachować intuicyjność obsługi (graf. Manjaro)

System operacyjny Manjaro pracuje w środowiskach graficznych KDE, XFCE i GNOME. Oparty jest na Arch Linuxie, jednak w przeciwieństwie do niego jest bardziej przyjazny dla użytkownika. Manjaro ma własne repozytorium oprogramowania o nazwie AUR, jednak może korzystać także z menadżera pakietów Arch Linuxa o nazwie Pacman. Twórcy Manjaro chcą, aby pozostał kompatybilny z Arch Linuxem przy jednoczesnym zapewnieniu jak największej intuicyjności obsługi.

Manjaro można pobrać w wersji 17.1.6 ze strony projektu.

1. Mint

Linux Mint jest bardziej liberalny pod względem licencyjnym od Ubuntu (gra. Linux Mint)

Linux Mint podobnie jak Elementary OS jest oparty na Ubuntu. Jego twórcy wykorzystują także zamknięte oprogramowanie, dzięki czemu użytkownicy mogą korzystać z wielu kodeków audio i wideo od razu po zainstalowaniu systemu operacyjnego. Ta filozofia stoi w sprzeczności z konserwatywnym podejściem firmy Canonical, która w Ubuntu umieszcza tylko oprogramowanie na wolnych licencjach. Mint przyciąga użytkowników prostotą i menadżerami graficznymi, dzięki którym w większości przypadków po prostu “przeklikamy się” do optymalnych ustawień systemu.

Linux Mint 18.3 nosi nazwę “Sylvia”. | CHIP