Android P nie obsłuży starych aplikacji

Nowy Android P (nazwa nieoficjalna, oficjalnej jeszcze nie znamy) może nie współpracować ze starszymi aplikacjami. Tak wynika z doniesień dotyczących wersji Development Preview.
Android P nie obsłuży starych aplikacji

Według osób, które miały już kontakt wersją testową przeznaczoną dla programistów, jeśli aplikacja zostanie przez system uznana za zbyt starą pojawia się komunikat o treści: ta aplikacja została zbudowana dla starszej wersji Androida i może nie działać poprawnie. Sprawdź dostępność aktualizacji lub skontaktuj się z twórcą aplikacji.

Gdy aplikacja jest zbyt leciwa, zobaczymy ostrzegawczy komunikat (fot. GSMArena)

Najstarsza wersja API obsługiwana przez system Android P jest oznaczona numerem 17. Wersja ta zadebiutowała wraz z Androidem 4.2 Jelly Bean. W praktyce może to oznaczać, że aplikacje napisane z wykorzystaniem starszych interfejsów programowania (API) dla Androida nie będą działały poprawnie w Androidzie P lub w ogóle się nie uruchomią. Oczywiście może okazać się, że problem ten nie będzie w ogóle występował w finalnej wersji systemu. Chociaż z drugiej strony akurat Google na pewno zależy na tym, by użytkownicy mieli jak najbardziej aktualny system z możliwych i korzystali z dobrze napisanych aplikacji, które podlegają regularnym aktualizacjom. To stanowi bowiem jeden z fundamentów bezpieczeństwa systemu.

Ciekaw jestem czy nazwa nowej wersji będzie “zwykłą” nazwą słodkiej przekąski czy może Google ponownie porozumie się z wytwórcą słodyczy. Był KitKat, było/jest (a dla większości dopiero będzie) Oreo. Ciekawe co tym razem? Peanut butter, a może pancake? (fot. TechCrunch)

Pewne zmiany Google wprowadza także dzięki modyfikacji samego sklepu Play Store. Tam aplikacje,  które nie będą oparte o przestarzałe API będą wyświetlane normalnie, natomiast te, które trudno uznać za aktualne, nie będą w stanie przejść filtra dotyczącego API aplikacji i w ogóle nie będą wyświetlane użytkownikom sklepu Google Play. | CHIP