ark survival evolved

ARK: Survival Evolved – także mobilnie

Wydawca popularnej gry na PC i konsole zapowiedział jej smartfonową odsłonę.

Za sprawą weteranów studia War Drum, które ma na koncie takie mobilne konwersje wysokobudżetowych gier jak „Bully” czy „Grand Theft Auto” posiadacze komputerów za słabych na „ARK: Survival Evolved” lub osoby, które preferują granie na smartfonie będą mogły już niedługo przenieść się do świata gry za pośrednictwem urządzeń pracujących na Androidzie i iOS. Mobilna wersja gry pozwoli nie tylko na rozegranie kampanii dla pojedynczego gracza, ale także na zabawę w trybie wieloosobowym (do 50 graczy na jednej mapie). Gra na smartfony nie będzie uboższa od wersji podstawowej – tu również będziemy mogli schwytać łącznie ponad 80 gatunków dinozaurów, tworzyć przedmioty z zebranych surowców i zwiedzać tę samą wyspę co na PC i konsolach.

Dokładna data premiery nie została podana, ale zainteresowani mogą już teraz zapisać się do zamkniętej wersji beta na iOS. Po okresie testowym, najpewniej jeszcze w tym roku gra zostanie udostępniona wszystkim zainteresowanym. Co istotne, w przeciwieństwie do wersji z PC i konsol, mobilna odsłona „ARK: Survival Evolved” będzie oparta na modelu free-2-play, co oznacza możliwość bezpłatnego pobrania gry z opcjonalnymi zakupami cyfrowych dodatków.

ark survival evolved
Choć w grze występują dinozaury, znalazło się też miejsce dla futurystycznych broni i osłon (fot. Wildcard Studio)

Jest to już drugi popularny tytuł, który wkrótce doczeka się przeniesienia na mobilne urządzenia. To samo czeka grę „Fortnite” w tym roku. W przeciwieństwie jednak do niej wygląda na to, że „ARK: Survival Evolved” nie będzie umożliwiał gry przez sieć z użytkownikami innych platform. W tym momencie trudno jeszcze mówić o nowym trendzie przenoszenia wysokobudżetowych gier na smartfony, bo jedna czy dwie jaskółki wiosny nie czynią, ale z uwagi na rosnącą moc obliczeniową mobilnych maszyn może to być coraz bardziej popularne zjawisko. Wcześniej dokonywano konwersji gier sprzed kilku generacji lub po prostu tworzono od zera ograniczony i przystosowany do smartfonów wariant. Z punktu widzenia twórców ma to sens – w końcu o wiele więcej osób na świecie posiada telefon niż drogi komputer dla gracza czy konsolę. | CHIP