Co tam 2 obiektywy w iPhone’ie, możesz mieć 8

Aparaty w iPhone’ach są świetne, ale nie pozwalają ani na ujęcia szerokokątne, ani na bezstratne powiększenia obrazu czy też na uzyskanie efektu “rybiego oka”. Startup z Hong Kongu ma pomysł, jak pokonać te ograniczenia. Shiftcam 2.0 jest zestawem 6 soczewek, które nakłada się na tylny panel smartfonu Apple. Konstrukcja została zaprojektowana jako etui, zatem użytkownik nie musi za każdym razem ściągać i wymieniać obiektywów. Do dyspozycji otrzymujemy:
obiektywy do iphone'a
obiektywy do iphone'a

  • 2 obiektywy tele
  • obiektyw typu fisheye
  • obiektyw szerokokątny (120 stopni)
  • 2 obiektywy makro (powiększenie x10 i x20).

Z przodu jest też obiektyw szerokokątny, ułatwiający zrobienie grupowego selfie.

shiftcam 2.0
Shiftcam 2.0 pasuje do iPhone’ów z serii 7 i 8 oraz X (fot. Kickstarter)

Jak to rozwiązanie działa w praktyce? Jeśli chce się wykonać np. fotografię makro, wystarczy przesunąć panel z soczewkami na odpowiednią pozycję. Konstrukcja zmienia co prawda wygląd telefonu, a wystające ponad obudowę elementy może być łatwiej uszkodzić niż aparaty wbudowane w smartfon, ale efekty fotograficzne mogą być tego warte.

Producent pomyślał także o bardziej wymagających użytkownikach. Na Kickstarterze są również obiektywy PRO, większe i lepiej zaprojektowane, które nakłada się na panel w miejscu z 6 miniaturowymi soczewkami.

Niestety, o ile komplet soczewek kosztuje stosunkowo niewiele, bo 49 dolarów (około 170 złotych), to za każdy obiektyw PRO trzeba zapłacić drugie tyle, co daje sporą sumę. Kampania jeszcze trwa, ale twórcy zgromadzili wymaganą kwotę, więc produkt powstanie – powinien zostać rozesłany do pierwszych klientów w maju.

Dodatkowe obiektywy do iPhone’ów nie są nowym konceptem. Żeby wyposażyć się w podobne dodatki, nie musicie inwestować w projekty z Kickstartera. W Polsce możecie kupić np. obiektywy Olloclip (w cenie zależnej od modelu iPhone’a). | CHIP