Samsung Galaxy S9+ nowym królem mobilnej fotografii

Dotychczasowy lider zestawienia, Google Pixel 2, mógł pochwalić się 98 punktami na 100 możliwych. Galaxy S9 Plus otrzymał o jeden punkt więcej, co pozwoliło mu zająć pierwsze miejsce w rankingu najlepszej optyki w smartfonie. DxO Mark biorą pod uwagę także możliwości kamery przy kręceniu filmów – te zdolności oceniono osobno na 91 punktów, natomiast za same zdjęcia S9+ przyznano aż 104 punkty.
galaxy s9+
galaxy s9+

samsung galaxy s9+
Wynik Galaxy S9+ (fot. Dx0 Mark)

Jakie są najmocniejsze strony podwójnego aparatu Samsunga? Przede wszystkim świetna ekspozycja i niski poziom szumów niezależnie od warunków oświetleniowych. To główna zasługa zmiennej przysłony (f/2.4 używa się głównie w jasnych pomieszczeniach i na dworze, a f/1.5 wspiera fotografię nocną). Specjaliści zachwalają też szybki i bardzo dokładny autofocus, żywe kolory i czterokrotny zoom optyczny, który jest dużo bardziej “czysty” niż u konkurencji.

galaxy s96+
Przy powiększeniach fotografii widać wyraźnie, że Galaxy S9 zostawia w tyle konkurencję (fot. Dx0 Mark)

Co zaś wypada gorzej? Okazjonalnie może występować lekka poświata kolorystyczna czy utrata ostrości w polu. Funkcja rozmycia tła również pozostawia nieco do życzenia w przypadku bardziej złożonych scen.

galaxy s9+
Cyfrowo nakładany efekt bokeh jest zmorą współczesnych flagowców – widać wyraźnie, że algorytm pogubił się w okolicach ręki modela (fot. Dx0 Mark)

Jeśli chodzi o filmy, Galaxy S9+ posiada przede wszystkim bardzo dobrą stabilizację obrazu, szybki autofocus i podobnie jak w przypadku zdjęć wykonane nagrania pozbawione są szumów czy brzydkich artefaktów. Wady? Sporadyczne problemy z ekspozycją i zjawisko tzw. efektu mory (powstawanie nieistniejących w rzeczywistości linii spowodowane nakładaniem się struktury fotografowanego obiekty z matrycą w aparacie).

Wyniki Dx0 Mark nie powinny być dla nikogo zaskoczeniem. Każdy kolejny flagowiec Samsunga radził sobie na polu mobilnej fotografii lepiej od wydanych wcześniej smartfonów konkurencji. Aktualnie Galaxy S9+ jest oferowany w przedsprzedaży w cenie 3999 zł. Osoby, które zakupią go przed 16 marca, będą mogły odebrać go już 8 marca. Tym razem Samsung nie dorzuca żadnych akcesoriów do zestawów przedpremierowych. | CHIP