IBM stworzył najmniejszy komputer na świecie

Jak bardzo technika poszła do przodu widać po parametrach mikrokomputera. Składa się z miliona tranzystorów, pamięci SRAM i używa do komunikacji diod emitujących światło. Parametry mikrokomputera IBM można porównać do komputerów PC z początku lat 90 ubiegłego wieku. Z tą różnicą, że jest nieporównywalnie mniejszy. Na widocznym powyżej palcu umieszczono 64 mikroskopijnych płyt głównych. Cena wyprodukowania takiego mikrokomputera to zaledwie 10 centów. IBM planuje wykorzystać mikrokomputery wraz ze specjalnymi znacznikami zabezpieczonymi kryptograficznie do budowania internetu rzeczy. Mikrokomputery wraz ze specjalnymi kodami optycznymi będą połączone w sieci blockchain.
IBM stworzył najmniejszy komputer na świecie

Praktycznie każdy produkt będzie mógł mieć certyfikat autentyczności, co pomoże znakować towary w celu potwierdzenia ich autentyczności. W ten sposób konsumenci będą mogli się upewnić, że kupują prawdziwy produkt a nie podróbkę. Dla przykładu, magnetyczne znaczniki będą nadrukowywane w lekach na malarię i będą zabezpieczone przed klonowaniem. Znaczniki będą produkowane również w niewidocznej formie. Ujawnią się dopiero po zastosowaniu odpowiedniego wodnego roztworu. IBM zapewnia, że pierwsze produkty z wbudowanymi krypto-znacznikami pojawią się w 2019 roku.

IBM zaprezentowało swoje nowe urządzenie na konferencji Think 2018 w Las Vegas (graf. IBM)

Duże firmy dostrzegły potencjał technologii łańcuchów blokowych (blockchain) i starają się wykorzystać tę strukturę danych w oderwaniu od kryptowalut. Blockchain to rozproszony rejestr stworzony z wykorzystaniem kryptografii. Gwarantuje ona bezpieczeństwo danych i pozwala tworzyć platformy do inteligentnych kontraktów. Niedawno wytwórnia filmowa Walta Disneya poinformowała, że wykorzysta technologię blockchain do wymiany wewnętrznych dokumentów. Może się także przydać do usprawnienia pracy administracji publicznej, o czym przekonywał w wywiadzie dla CHIP-a profesor Krzysztof Piech. Przykład IBM pokazuje, że łańcuchy blokowe idealnie nadają się również do wprowadzania w życie idei internetu rzeczy (Internet of Things).| CHIP