Polacy chcą przejechać tysiąc kilometrów na jednym litrze paliwa

Eco Arrow 3.0 to trójkołowy bolid. Ma opływowy, aerodynamiczny kształt i jest wykonany z ultralekkich materiałów. Pojazd prowadzi się w pozycji leżącej. W najnowszej wersji zamiast drążków konstruktorzy zamontowali kierownicę. Karoseria została wykonana z włókna węglowego i żywicy epoksydowej. Studenci zamontowali też płytę podłogową z pianki polimerowej, która ma dodatkowo wzmocnić konstrukcję pojazdu.
Polacy chcą przejechać tysiąc kilometrów na jednym litrze paliwa

Polski bolid przejedzie 1000 kilometrów na litrze paliwa (fot. Politechnika Łódzka)

Poprzednia wersja Eco Arrow przejechała na litrze paliwa 837 km. Projektem zajmują się studenci ze Studenckiego Koła Naukowego Miłośników Motoryzacji, a konkretnie zespół o nazwie “Iron Warriors”. Aby bolid był jak najlżejszy, tam gdzie było to możliwe zamiast stali użyto aluminium lotniczego. Pojazd napędzany jest zmodyfikowanym silnikiem Hondy, który jest powszechnie montowany w kosiarkach spalinowych. Studenci zainstalowali wtrysk elektroniczny, komputer pokładowy i odpowiednie czujniki.

Pojazd wykonali studenci z Politechniki Łódzkiej (fot. Politechnika Łódzka)

Zespół “Iron Warriors” od dawna startuje w europejskich zawodach. Do tej pory uczestniczył w 9 konkurencjach, w których liczyła się przede wszystkim wydajność i liczba przejechanych kilometrów na jednym litrze paliwa. W trakcie zawodów drużyny mają kilka prób, w trakcie których muszą pokonać określony dystans w wyznaczonym czasie. Tym razem studenci liczą na dobry wynik w zawodach w Finlandii, w których wezmą udział pod koniec wakacji. | CHIP