W poniedziałek w CHIP-ie o komputerach kwantowych

Rano znajdziecie w naszym portalu tekst szczegółowo opowiadający o problemach, które stoją przed technologią kwantową. Specjalista w tej dziedzinie, pracujący w Fujitsu Technology Solutions, Marek Gardziński, przybliży wam rodzaje komputerów kwantowych i sposób ich działania. Ekspert przekonuje:

– Jesteśmy w niezwykle ciekawym momencie rozwoju nowoczesnych technologii. Systemy komputerowe czy serwerowe są tymi, które wielu z nas rozpoznaje i ma o nich pewne pojęcie. Generacje procesorów x86 Intela, AMD, a także ARM, RISC (w tym SPARC i Power), to kolejne mikroarchitektury, rdzenie, taktujące zegary i kolejne rekordy w benchmarkach. Czy to wszystko wystarczy jednak do stworzenia rozwiązań, o których teraz tak szeroko się mówi, czyli technologii Big Data, internetu rzeczy, modelowania bardzo złożonych procesów fizycznych i biologicznych, uczenia maszynowego czy sztucznej inteligencji? – pyta Marek Gardziński.

Artykuł zilustruje na stronie głównej portalu animowana okładka. Jej szkic roboczy widzicie poniżej. Autor tłumaczy:

– Rysunek jest połączeniem faktycznego wyglądu wnętrza komputera kwantowego IBM oraz wariacji na temat twarzy złożonej z mosiężnych rurek z chłodziwem. W kolorze wyjdzie świetnie, będzie technologicznie i artystycznie – zapowiada Piotr Sokołowski.

Przekonajcie się jutro sami.

Kwantowa okładka CHIP-a (rys. Piotr Sokołowski)
Więcej:bezcatnews