W wieku 76 lat odszedł Stephen Hawking – brytyjski kosmolog, fizyk i wizjoner

Pomimo wielu zasług dla nauki, Stephen Hawking nie doczekał się nagrody Nobla. Głównie ze względu na to, że teorie z dziedziny astronomii i astrofizyki są trudne do zweryfikowania. Mimo to, Brytyjczyk ma ogromny wkład w rozwój nauki i to, jak dziś postrzegamy wszechświat. Największą sławę Hawkingowi przyniosła jego 134-stronicowa rozprawa doktorska, w której analizował różne matematyczne modele wszechświata. Znajdziemy w niej też osobliwości, które znamy pod nazwą “czarnych dziur”. To im Stephen Hawking poświęcił dużo czasu łącząc obliczenia wynikające z ogólnej teorii względności Alberta Einsteina z mechaniką kwantową.
W wieku 76 lat odszedł Stephen Hawking – brytyjski kosmolog, fizyk i wizjoner

W książce “Wielki projekt” wybitny astrofizyk przekonywał, że nauka jest w stanie wyjaśnić istnienie wszechświata i życia bez angażowania mocy nadnaturalnych. To odejście od poglądów, jakie Hawking głosił w 1988 roku. W “Krótkiej historii czasu” naukowiec twierdził, że rozwój nauki może doprowadzić do poznania myśli Boga. Po latach Hawking jednak odrzucił tę koncepcję. W przeciwieństwie do swoich wielkich poprzedników, nie stał się bardziej wierzący, jak to było w przypadku chociażby twórcy teorii mnogości, niemieckiego matematyka George’a Cantora.

Stephen Hawking ostrzegał też przed zagrożeniami jakie może nieść ze sobą rozwój sztucznej inteligencji. Obawiał się też, że spotkanie z zaawansowaną cywilizacją pozaziemską może dla ludzi skończyć się tragicznie. Według brytyjskiego kosmologa, obce cywilizacje są prawdopodobnie kosmicznymi nomadami poszukującymi planet zdatnych do zamieszkania, takich jak Ziemia. Hawking powołując się na przykłady z historii ludzkości nie miał złudzeń, że przedstawiciele takiej cywilizacji nie zawahają się zagrozić ludzkości, podobnie jak konkwistadorzy podbijając Amerykę zagrozili cywilizacji Majów.

Astrofizyk był jednym z najbardziej rozpoznawalnych współczesnych naukowców. Charakterystyczna postać profesora Hawkinga kojarzyła się, i zapewne będzie jeszcze długo kojarzyć się z naukowcem niepozbawionym poczucia humoru.

Profesor Hawking zasłynął też z bardzo oryginalnych stwierdzeń. Cytaty z brytyjskiego astrofizyka nieraz wydają się jak wyjęte z inteligentnej komedii, a nie z wypowiedzi światowej sławy naukowca.

Stephen Hawking przez od 50 lat cierpiał na stwardnienie zanikowe boczne (fot. Uniwersytet Cambridge)

Stephen Hawking przez lata zmagał się z poważną chorobą. W wieku 21 lat, czyli na 3 lata przed rozpoczęciem pracy nad doktoratem, dowiedział się, że ma tzw. stwardnienie zanikowe boczne. Bardzo rzadko zdarza się, by osoby cierpiące na nie, przeżyły więcej niż 10 lat od momentu diagnozy. Hawking zmaga się z chorobą od 50 lat. Długo opiekował się nim ojciec, wybitny biolog, Frank Hawking, który zmarł w 1986 roku. Stephen Hawking z otoczeniem porozumiewał się dzięki komputerowi, którym sterował policzkiem. | CHIP