Corel prezentuje nową wersję pakietu CorelDRAW Graphics Suite 2018

Dziś w Warszawie odbyła się premierowa prezentacja prasowa popularnego na całym świecie pakietu graficznego CorelDRAW Graphics Suite w najnowszej, debiutującej dziś wersji oznaczonej numerem 2018. Podczas krótkiej prezentacji przybyli na miejsce mogli dowiedzieć się jakie nowe funkcje wprowadziła kanadyjska firma w swoim flagowym produkcie. Przede wszystkim zmiany odnotowaliśmy w warstwie kreatywnej. Nowe narzędzia wbudowane w pakiet pozwolą znacznie szybciej uzyskiwać złożone efekty graficzne, które – choć możliwe do uzyskania również w starszych wersjach popularnego pakietu – wymagały od grafików znacznie więcej czasu, a ich opracowanie było bardziej skomplikowane.
Corel prezentuje nową wersję pakietu CorelDRAW Graphics Suite 2018

Corel - John Falsetto
John Falsetto prezentował nie tylko informacje o firmie i pakiecie, ale również przedstawił działanie nowych funkcji graficznych (fot. Wintermute / CHIP).

Nowe narzędzia i funkcje graficzne wbudowane w najnowszy pakiet CorelDRAW Graphics Suite zaprezentowali: John Falsetto, Senior Director of Products, CorelDRAW and Productivity oraz Aleksy Pawluczuk, wykładowca z krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Falsetto skupił się na przedstawieniu nowości w pakiecie. Do tych można zaliczyć m.in.:

  • Nowy tryb rysowania Symetria ułatwiający tworzenie symetrycznych symboli, obiektów czy złożonych struktur, nie ma przy tym znaczenia ich stopień skomplikowania. W ten sposób znacznie szybciej można opracowywać różnego typu złożone efekty kalejdoskopowe, czy ornamenty w stylu mandali itp.
  • Nowa funkcja dodawania perspektywy zarówno do obiektów wektorowych jak i map bitowych. Tutaj funkcja została przedstawiona na przykładzie ilustracji wektorowej opracowanej w CorelDRAW, którą następnie za pomocą tego narzędzia w kilka sekund zmapowano na fasadzie budynku widocznego na wczytanym do projektu zdjęciu. W ten sposób graficy mogą w błyskawiczny sposób zaprezentować jak ich projekt będzie wyglądał np. w przestrzeni miejskiej.
  • Funkcja Uderzenie jest obecnie wbudowana bezpośrednio w program CorelDRAW i pozwala łatwo nadać tworzonym obiektom efekt ruchu.
  • Efekt Pointilizer to z kolei rozwiązanie pozwalające szybko tworzyć wysokiej jakości mozaiki wektorowe zarówno z innych obiektów wektorowych, jak i z map bitowych.
  • Narzędzie Cień blokowy to kolejny sposób na dodawanie cieni wektorowych do obiektów i tekstu w projekcie. Oczywiście takie cienie można było dodawać również za pomocą starszych funkcji dostępnych w tym pakiecie od dawna, ale nowe narzędzie ułatwia aplikowanie tego typu efektów w tworzonej pracy.
  • Interakcyjne prostowanie zdjęć to nowa funkcja programu Corel PHOTO-PAINT 2018, dzięki czemu nieudane, przekrzywione zdjęcia, czy fotografie z wadliwą lub po prostu niewłaściwą perspektywą można łatwo skorygować.
  • Nowością w pakiecie CorelDRAW Graphics Suite, który – jak zapewne Czytelnicy doskonale wiedzą – jest zbiorem aplikacji graficznych, jest pojawienie się nowego składnika: programu AfterShot 3 HDR, którego starsze wersje były dostępne jako niezależnie kupowana aplikacja. Jest to narzędzie przeznaczone dla fotografów i osób zawodowo zajmujących się zdjęciami, bezstratną korektą zdjęć RAW. AfterShot pozwoli również przygotować zdjęcia o dużej rozpiętości tonalnej (HDR).
  • Ciekawostką, która może zainteresować osoby parające się grafiką i jednocześnie publikujące w internecie jest nowa funkcja Publikowanie w WordPressie. Oznacza to po prostu możliwość wysyłania projektów bezpośrednio do biblioteki multimediów w WordPressie. Narzędzie to automatycznie konwertuje wybrane obiekty lub cały wektorowy projekt na format JPEG, GIF czy PNG i automatycznie przesyła na konto serwisu (po zalogowaniu się użytkownika) działającego w oparciu o WordPressa.
  • Nowością jest również wbudowane w pakiet narzędzie o nazwie Licznik projektu, które ułatwi rozliczanie osób opłacanych za czas spędzany nad projektem. Pozwala precyzyjnie uzyskać informacje ile faktycznie czasu grafik spędził nad danym projektem.
CorelDRAW Graphics Suite 2018
Tak będzie prezentować się pudełkowe wydanie nowego pakietu (fot. Corel).

Nowy pakiet jest – podobnie jak poprzednie generacje – dostępny w dwóch modelach biznesowych: jako licencja stała (czyli po prostu jednorazowa płatność za licencję wieczystą wersji pudełkowej pakietu lub pobranej online) lub jako subskrypcja w formie rocznej opłaty.

Oficjalna cena pełnej wersji pakietu CorelDRAW Graphics Suite 2018 to 2699 zł brutto. Zarejestrowani użytkownicy dowolnej, starszej wersji pakietu mogą dokonać uaktualnienia w cenie 1499 zł brutto (nie dotyczy to użytkowników wersji NFR, OEM czy akademickich). Cena subskrypcji oprogramowania Corel to 998,99 zł rocznie brutto. Na stronie producenta udostępniona jest już 15-dniowa wersja próbna, nie wymaga podawania danych wymaganych do uiszczenia płatności. | CHIP