Dane ilu internautów z Polski trafiły na serwery Cambridge Analytica?

Facebook jest w tej chwili w środku najpoważniejszego kryzysu w swojej historii. Doprowadziła do niego sprawa wykorzystywania danych użytkowników serwisu przez brytyjską firmę Cambridge Analytica. W naszym jutrzejszym artykule Joanna Sosnowska przyjrzy się drobiazgowo temu, co się stało i co jak dotąd wiemy:

Żeby zrozumieć w pełni aferę Cambridge Analytica musimy cofnąć się trochę w czasie i przestrzeni, do roku 2014 w St. Petersburgu. Witalij Bespalow urodził się w małej miejscowości na Syberii, ale od zawsze czuł się tam źle. Gdy więc dorósł, postanowił szukać lepszego życia właśnie w liberalnym St. Petersburgu. Wyjechał z jedną myślą: zostać dziennikarzem – napisze Sosnowska.

Ale Witalij został internetowym trollem. Rozpoczął pracę w 4-poziomowym budynku, produkującym fake newsy, memy i fikcyjne blogi. Jaki ma to związek z aferą Cambridge Analytica i Facebooka? Ilu Polaków trafiło do baz danych firmy z Wysp? M.in. o tym napiszemy jutro. Poniżej szkic powstającej okładkowej ilustracji, nad którą pracuje Piotr Sokołowski. Zapraszamy w poniedziałkowy poranek.

Robocza wersja docelowo kolorowej i animowanej ilustracji (rys. Piotr Sokołowski)
Więcej:bezcatnews