Drukarka HP na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Nietypowe urządzenie biurowe zostało dostarczone na Międzynarodową Stację Kosmiczną 2 kwietnia w misji SpaceX CRS-14 (Commercial Resupply Service). Zanim jednak urządzenie trafiło na orbitę okołoziemską, produkt przeszedł bardzo dokładne i długotrwałe (roczne) testy, obejmujące również sprawdzenie działania urządzenia w warunkach zerowej grawitacji, wygenerowanej podczas specjalnego lotu zmodyfikowanym samolotem Boeing 727. Drukarka nie dość, że musiała być w stanie zadrukować papier w stanie nieważkości, to jeszcze musiała być odpowiednio szybka, ponieważ w testowym locie parabolicznym utrzymanie zerowej grawitacji trwa jedynie kilkadziesiąt sekund.
Drukarka HP na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

HP Envy Zero-Gravity - testy
Udany wydruk w warunkach zerowej grawitacji (fot. HP)

Drukarka HP Envy Zero-Gravity (określana też przez producenta jako HP Envy ISS) to urządzenie zbudowane w oparciu o biznesowy model HP OfficeJet 5740. Firma HP musiała sprostać nietypowym wymaganiom, przygotowując urządzenie do tak szczególnej misji. NASA potrzebowała sprzętu, nie tylko drukującego w warunkach braku ziemskiej grawitacji, ale także bezpiecznego. Dlatego też lista wskazań obejmowała np.: specyficzne zarządzanie papierem w zero G, zastosowanie niepalnych tworzyw sztucznych, zagospodarowanie odpadów w warunkach mikrograwitacji, łączność przewodową i bezprzewodową, drukowanie w wielu orientacjach (pozycje 0⁰, 90⁰, 180⁰ i 270⁰), zgodność energetyczną z infrastrukturą ISS czy testy środowiskowe (emisja elektromagnetyczna, materiały, akustyka itp.). W efekcie powstało urządzenie, które jest jedyne w swoim rodzaju. Część elementów wydrukowano w 3D specjalnie na potrzeby tego projektu.

HP Envy ISS
“Kosmiczna” drukarka na pierwszy rzut oka wygląda jak zwykła “atramentówka” (fot. HP)

A po co w ogóle załodze ISS drukarka? Informacje wyświetlane na ekranach to za mało, poza tym elektroniczne metody przekazywania informacji mogą zawieść, dlatego papier wciąż ma znaczenie. Załoga stacji potrzebuje w formie drukowanej informacji krytycznych dla misji. Chodzi o awaryjne książki serwisowe, parametry trajektorii powrotnych itd. Część dokumentów ma z kolei wartość sentymentalną, załoga drukuje np. listy i zdjęcia od bliskich. Co więcej, raz zadrukowany papier nie zużywa już energii, a oszczędzanie jej na pokładzie ISS ma najwyższy priorytet.

Urządzenie HP Envy Zero-Gravity poleciało na Międzynarodową Stację Kosmiczną w kapsule Dragon, wyniesionej przez rakietę Falcon 9 firmy SpaceX. Nagranie startu z przylądka Canaveral na Florydzie możecie obejrzeć powyżej. | CHIP