Drukarka HP na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Niepalne tworzywa sztuczne, specjalny system zarządzania papierem czy technologia natryskiwania tuszu na nośnik przy braku ciążenia. To część wymagań, jakie musiała spełnić drukarka HP Envy Zero-Gravity, aby móc polecieć w kosmos.

Nietypowe urządzenie biurowe zostało dostarczone na Międzynarodową Stację Kosmiczną 2 kwietnia w misji SpaceX CRS-14 (Commercial Resupply Service). Zanim jednak urządzenie trafiło na orbitę okołoziemską, produkt przeszedł bardzo dokładne i długotrwałe (roczne) testy, obejmujące również sprawdzenie działania urządzenia w warunkach zerowej grawitacji, wygenerowanej podczas specjalnego lotu zmodyfikowanym samolotem Boeing 727. Drukarka nie dość, że musiała być w stanie zadrukować papier w stanie nieważkości, to jeszcze musiała być odpowiednio szybka, ponieważ w testowym locie parabolicznym utrzymanie zerowej grawitacji trwa jedynie kilkadziesiąt sekund.

HP Envy Zero-Gravity - testy
Udany wydruk w warunkach zerowej grawitacji (fot. HP)

Drukarka HP Envy Zero-Gravity (określana też przez producenta jako HP Envy ISS) to urządzenie zbudowane w oparciu o biznesowy model HP OfficeJet 5740. Firma HP musiała sprostać nietypowym wymaganiom, przygotowując urządzenie do tak szczególnej misji. NASA potrzebowała sprzętu, nie tylko drukującego w warunkach braku ziemskiej grawitacji, ale także bezpiecznego. Dlatego też lista wskazań obejmowała np.: specyficzne zarządzanie papierem w zero G, zastosowanie niepalnych tworzyw sztucznych, zagospodarowanie odpadów w warunkach mikrograwitacji, łączność przewodową i bezprzewodową, drukowanie w wielu orientacjach (pozycje 0⁰, 90⁰, 180⁰ i 270⁰), zgodność energetyczną z infrastrukturą ISS czy testy środowiskowe (emisja elektromagnetyczna, materiały, akustyka itp.). W efekcie powstało urządzenie, które jest jedyne w swoim rodzaju. Część elementów wydrukowano w 3D specjalnie na potrzeby tego projektu.

HP Envy ISS
„Kosmiczna” drukarka na pierwszy rzut oka wygląda jak zwykła „atramentówka” (fot. HP)

A po co w ogóle załodze ISS drukarka? Informacje wyświetlane na ekranach to za mało, poza tym elektroniczne metody przekazywania informacji mogą zawieść, dlatego papier wciąż ma znaczenie. Załoga stacji potrzebuje w formie drukowanej informacji krytycznych dla misji. Chodzi o awaryjne książki serwisowe, parametry trajektorii powrotnych itd. Część dokumentów ma z kolei wartość sentymentalną, załoga drukuje np. listy i zdjęcia od bliskich. Co więcej, raz zadrukowany papier nie zużywa już energii, a oszczędzanie jej na pokładzie ISS ma najwyższy priorytet.

Urządzenie HP Envy Zero-Gravity poleciało na Międzynarodową Stację Kosmiczną w kapsule Dragon, wyniesionej przez rakietę Falcon 9 firmy SpaceX. Nagranie startu z przylądka Canaveral na Florydzie możecie obejrzeć powyżej. | CHIP

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.