Firefox Reality – przeglądarka dla AR i VR

Mozilla już w Firefoxie 55 wbudowała w kod przeglądarki obsługę frameworku WebVR, czyli rozwiązania, które umożliwia twórcom treści WWW opracowywanie sieciowych projektów VR. Objawem zainteresowania programistów Mozilli było rozszerzenie funkcjonalności przeglądarki o cechy użyteczne dla użytkowników AR i VR. Ogłoszona dziś przeglądarka Firefox Reality to nie tyle specjalne wydanie klasycznego “liska”, lecz zupełnie nowy program przeznaczony głównie do samodzielnie działających gogli wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości.
Firefox Reality
Firefox Reality

Według Mozilli, główną przyczyną opracowania przeglądarki Firefox Reality było rozszerzenie wsparcia dla rzeczywistości mieszanej i VR poza smartfony, tablety czy komputery PC. Firefox Reality to przeglądarka obsługująca zarówno wspomniany WebVR jak i A-Frame, specjalny framework umożliwiający budowanie rozwiązań AR i VR dla gogli Vive, Rift, Daydream, GearVR itp.

WebVR to wieloplatformowy standard umożliwiający udostępnianie projektów VR w dowolnej przeglądarce i współpracujący z WebGL, co ma pozwolić na tworzenie wizualnie interesujących wirtualnych środowisk. Dzięki Firefox Reality, WebVR staje się technologią dostępną również dla samodzielnie działających gogli VR.

Mozilla wskazuje na kilka zalet takiego rozwiązania. Po pierwsze jest to jedyna wieloplatformowa przeglądarka WWW, która została zaprojektowana specjalnie dla rzeczywistości mieszanej, dzięki temu jest wolna od wad rozwiązań zamkniętych tylko do określonego typu urządzeń. Po drugie Firefox Reality ma być równie wydajny co Firefox Quantum. Trzecia wskazywana przez Mozillę zaleta to lepsza możliwość ochrony prywatności użytkowników AR i VR. Jak taka ochrona miałaby wyglądać? Jak przyznają twórcy przeglądarki Firefox Reality, na razie brak sformalizowanych reguł dla świata VR i rzeczywistości mieszanej.

Choć Mozilla formalnie ogłosiła nową przeglądarkę dedykowaną rozwiązaniom AR i VR, to sama przeglądarka nie jest jeszcze dostępna publicznie. Zademonstrowano jedynie jej działanie w goglach HTC Vive Focus. | CHIP