Telewizory LG: polski asystent głosowy ze wsparciem sztucznej inteligencji

Polski oddział koncernu z Korei Południowej pokazał najnowsze telewizory – LG Super UHD 4K i OLED TV AI ThinkQ. Flagowe modele zostały wyposażone w procesor Alpha 9 oraz technologię sztucznej inteligencji, korzystającą z platformy głębokiego uczenia DeepThinQ (z umiejętnością rozpoznawania naturalnej mowy oraz rozumienia nowych zwrotów). Do tej pory telewizory wymagały jasnych komend w rodzaju: “zwiększ głośność”. Teraz będą w stanie odpowiednio zareagować na zróżnicowane polecenia, takie jak np.: “głośniej”, “jest zbyt cicho”, “ścisz”, czy “zamilcz”. Jak to działa, możecie zobaczyć w wideo poniżej.
lg oled b8
lg oled b8

Dzięki temu że asystent głosowy współpracuje z usługami opartymi na EPG (elektronicznym przewodniku po programach), dostępnym z sygnału telewizji naziemnej, telewizor można poprosić o wyłączenie urządzenia po zakończeniu filmu lub serialu bez konieczności podawania określonej godziny. W ten sam sposób da się wyszukać informacje o ścieżce dźwiękowej czy aktorach w oglądanym filmie bez podawania jego nazwy. Komendami głosowymi wyszukamy też treści na YouTube’ie, zmienimy kanały, przełączymy źródło obrazu czy włączymy program.

lg asystent głosowy
Telewizor LG z polskim asystentem głosowym (fot. LG)

Poza wsparciem SI nowością w telewizorach Super UHD jest zastosowanie pełnego podświetlenia matrycy z lokalnym wygaszaniem (Full Array Dimming), które daje głębszy poziom czerni i wyższy współczynnik kontrastu, zbliżając jakość obrazu do tej znanej z OLED-ów. Seria telewizorów LG Super UHD to trzy modele: SK9500, SK8500 oraz SK8000, dostępne w rozmiarach od 49 do 75 cali. Telewizory OLED w Polsce będą sprzedawane w wersjach: 55, 65 i 77 cali – modele: W8, E8, C8 i B8. Najciekawiej wygląda 55/65E8 Picture-on-glass z przeźroczystym, szklanym tyłem i bardzo wąską obudową. Urządzenia trafią do sklepów w tym miesiącu.

LG OLED Picture-on-glass – telewizor dla fanów nowoczesnego minimalizmu (fot. LG)

Choć LG mówi, że jego wynalazek jest pierwszym polskim asystentem głosowym, to w rzeczywistości ktoś był wcześniej. Nasz język obsługuje asystent AVI, działający w smartfonach rumuńskiego producenta Allview. LG ma jednak oczywiście szansę przebić się mocniej do świadomości konsumentów jako zdecydowanie większa marka. | CHIP