Stany Zjednoczone uderzają w chińską firmę ZTE

O sankcjach dla ZTE poinformował sekretarz Departamentu Handlu Stanów Zjednoczonych, Wilbur L. Ross. Ruch Amerykanów jest mocny – na 7 lat ZTE ma zakaz kupowania kluczowych technologii od firm z USA. Przyczyna? Władze USA dowodzą, że ZTE złamało wymogi embarga, nałożone przez Waszyngton na Pjongjang i Teheran.
Stany Zjednoczone uderzają w chińską firmę ZTE

Departament w ubiegłym roku podpisał porozumienie z Zhongxing Telecommunications Equipment Corporation, na mocy którego firma zapłaciła 1,19 miliarda dolarów kary za handel z reżimami Korei Północnej i Iranu. Zobowiązała się też ukarać osoby odpowiedzialne za złamanie amerykańskiego embarga, dotyczącego współpracy z tymi krajami. Pomimo ponagleń USA, ZTE zwolniło tylko 4 menadżerów, 35 pozostałych winnych naruszenia umowy nie tylko nie straciło pracy, ale zachowało też premie.

Android już nie dla ZTE? (fot. Kārlis Dambrāns)

Chińskie Ministerstwo Handlu odpowiedziało, że jest gotowe zareagować na amerykańskie sankcje, aby chronić interes swoich przedsiębiorstw. Władze azjatyckiego kraju dodają, że Amerykanie powinni kwestię ZTE “rozwiązać zgodnie z prawem”.

Skutkiem tego konfliktu może być nawet upadek ZTE. Bez amerykańskich technologii Chińczykom trudno będzie produkować urządzenia mobilne. Chodzi nie tylko o procesory Intela i Qualcommu, ale również o system operacyjny Android – Google prawdopodobnie również będzie musiało przyłączyć się do sankcji.

Neon ZTE przy Placu Konstytucji w Warszawie (fot. Maciej Krüger / Place Warszawy)

To kolejna odsłona wojny handlowej między Stanami Zjednoczonymi a Chinami. Wcześniej amerykańskie służby oskarżyły o szpiegostwo Huawei. W konsekwencji telefony trzeciego na świecie gracza na rynku mobilnym nie pojawiły się w ofercie operatorów sieci komórkowych w USA. Decyzja w sprawie ZTE jest jeszcze ostrzejsza, ponieważ blokuje nie tylko sprzedaż w Stanach Zjednoczonych, ale potencjalnie także w innych krajach, bo producenci nie mają alternatywy dla Androida. | CHIP

Więcej:smartfonyZTE