“Stranger Things” to plagiat?

“Stranger Things” to jeden z największych sukcesów Netflixa, ale jeśli bracia Duffer przegrają sprawę, serial będzie musiał zostać skasowany. Charlie Kessler, który pracował głównie jako asystent produkcji przy takich dziełach jak “Jestem Legendą”, “The Affair”, czy “Jessica Jones” twierdzi, że “Stranger Things” jest oparte na sceneriuszu, o którym w 2014 roku opowiedział braciom Duffer. W “The Montauk Project”, który ostatecznie skończył na papierze, jest mowa zarówno o chłopcu, który znika w tajemniczych okolicznościach, rządowej konspiracji dotyczącej eksperymentów na dzieciach, oficerze policji, który musi zmierzyć się z własną przeszłością i potworem, który przemieszcza się przez portale między wymiarami. Brzmi znajomo?
Stranger Things 2
Stranger Things 2

Jakby tego było mało, bracia Duffer pierwotnie sprzedali scenariusz na “Stranger Things” pod nazwą “Montauk”. Dopiero później nastąpiła zmiana tytułu, a także lokacji z Montauk na Indianę. Adwokat Kesslera powiedział, że Dufferowie zarobili ogromne sumy pieniędzy produkując serial w oparciu o koncepcję ich klienta. Z kolei prawnicy strony pozwanej twierdzą, że oskarżenie nie ma żadnych podstaw:

Bracia Duffer nie widzieli ani krótkometrażowego filmu pana Kesslera, ani nie rozmawiali z nim o żadnym projekcie. To tylko próba skorzystaniz z kreatywności i ciężkiej pracy innnych ludzi – skomentował sprawę adwokat Alex Kohner.

Kessler stara się nie tylko o odszkodowanie i utracone zyski, ale także o to, by bracia Duffer zniszczyli wszystkie materiały dotyczące “Stranger Things”. Teraz wszystko zależy od wyroku sądu. Wydaje się jednak, że Kesslerowi będzie ciężko wygrać. Istnieje bardzo cienka granica między inspiracją, a kradzieżą pomysłu. W “Stranger Things” nie tylko znajdziemy mnóstwo nawiązań do twórczości innych autorów np. Stephena Kinga, a motyw rządowych eksperymentów połączony z nadnaturalnymi zjawiskami również nie jest niczym nowym w popkulturze.

Trzeci sezon “Stranger Things” jest już w przygotowaniu i z ostatnich doniesień wynika, że lada moment powinny rozpocząć się do niego zdjęcia. | CHIP