Złe stosunki USA z Chinami mogą uderzyć w Apple

Amerykański producent m.in. iPhone’ów może stracić lukratywny, chiński rynek, ale nie tylko. Apple korzysta z chińskich fabryk. Z tego powodu dalsze zaostrzanie stosunków pomiędzy oboma krajami może ograniczyć możliwości produkcyjne koncernu. Wszystko przez to, że władze USA chcą podnieść cło na towary importowane z Chin, których wartość szacowana jest na 150 miliardów dolarów. Prezes Apple obawia się, że Chiny odpowiedzą w ten sam sposób, co oznaczałoby nałożenie dodatkowych opłat na wszystkie towary jakie amerykańskie firmy eksportują do Chin.
Złe stosunki USA z Chinami mogą uderzyć w Apple

https://twitter.com/realDonaldTrump/status/981492087328792577

USA nie tylko podnoszą cła, ale również blokują dostęp chińskim firmom do amerykańskiego rynku. Najlepszym przykładem jest zablokowanie sprzedaży smartfonów Huawei przez amerykańskich operatorów pod pretekstem szpiegostwa. Z kolei tydzień temu Departament Handlu Stanów Zjednoczonych nałożył 7 letni zakaz sprzedaży kluczowych technologii chińskiemu producentowi urządzeń mobilnych ZTE. W tym wypadku według amerykańskich władz powodem było niewywiązanie się z porozumienia przez chiński koncern.

Złe stosunki pomiędzy oboma krajami nie służą interesom, co zauważają już teraz amerykańscy przedsiębiorcy. Z jednej strony nowe przepisy chronią chociażby amerykański rynek smartfonów, na którym Huwaei, czyli trzeci na świecie producent tych urządzeń praktycznie nie istnieje. Z drugiej mogą przyczynić się do ograniczenia produkcji i spadku wpływów z eksportu. | CHIP