Gejzery z wodą na księżycu Jowisza

Wśród 69 satelitów największej planety Układu Słonecznego jest Europa. To tego księżyca dotyczy ciekawe, najnowsze odkrycie. Najnowsze, choć pierwsze dane z nim związane zdobyliśmy już 21 lat temu. W 1997 roku sonda Galileo zrobiła zdjęcia, których szczegóły teraz udało się zinterpretować dzięki danym z teleskopu Hubble’a. Okazało się, że na fotografiach są strumienie wody, wytryskujące z gejzerów na powierzchni Europy. Profesor Margaret Kivelson z Uniwersytetu Kalifornii w Los Angeles, dawniej zaangażowana w misję Galileo, teraz tłumaczy:

Wróciliśmy do danych, których wtedy nie rozumieliśmy. Gdy przyjrzeliśmy się im dokładniej, okazało się, że były tym, czego można się spodziewać po przeleceniu przez obłok pary wodnej – wyjaśnia emerytowana uczona.

Kiedy sonda Galileo przelatywała nad księżycem gazowej planety, czujniki wykryły zmiany w polu magnetycznym i wzrost gęstości plazmy lub gazu. Na podstawie tych danych udało się stworzyć komputerową symulację przedstawiającą parę wodą, która wydobywa się z gejzera. Oczywiście obecność wody w kosmosie zawsze uruchamia nowe spekulacje na temat nieznanego życia, bądź warunków dla jego istnienia.
Tak naukowcy wyobrażają sobie wodę na księżycu piątej od Słońca planety (graf. NASA / ESA)
Więcej:bezcatnews