Konstytucja 3 Maja online

W serwisie Biblioteki Narodowej Polona znaleźć można ponad milion książek, starodruków, map, atlasów, nut, a także grafik i rysunków. Wszystko jest zdygitalizowane i bardzo przyjazne dla użytkownika. Są tam też oczywiście dokumenty historyczne, takie jak te dotyczące Konstytucji 3 Maja, a także zdjęcia z pierwszych oficjalnych obchodów polskiego święta w 1916 roku, które w Warszawie zorganizowano za zgodą niemieckich władz.
Konstytucja 3 Maja online

W serwisie Biblioteki Narodowej możemy zapoznać się ze zdigitalizowanymi dokumentami związanymi z Konstytucją 3 Maja (graf. Biblioteka Narodowa)

Warto też wspomnieć, że w polskiej wersji Wikipedii można posłuchać całej treści Konstytucji 3 Maja. Natomiast Narodowe Centrum Kultury opublikowało na swoim kanale na YouTube animację, w której lektor opowiada o bohaterach obrazu Jana Matejki upamiętniającego uchwalenie Konstytucji 3 Maja. Jest to doskonała lekcja historii, w której możemy poznać poszczególnych aktorów uwiecznionych przez malarza.

Konstytucja 3 Maja została uchwalona podstępem pod nieobecność posłów, którzy wyjechali wcześniej na święta wielkiej nocy. Skorzystali z tego monarchiści. Ustawa zasadnicza znosiła wolną elekcję i zrównywała prawa mieszczan i szlachty. Zlikwidowano też liberum veto, które pozwalało blokować ustawy. Konstytucja przestała obowiązywać 23 listopada 1793 roku, kiedy nastąpił 2 rozbiór Polski na skutek konfederacji targowickiej i przystąpienia do niej króla, Stanisława Augusta Poniatowskiego. Polska konstytucja weszła w życie ledwie kilka lat po amerykańskiej (1787, weszła w życie 1789), która po 27 poprawkach działa do dziś. | CHIP

Więcej:wydarzenia